Doların Türk Lirası Karşısında Son Durumu

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz artırımı kararıyla birlikte döviz kurlarında sert bir geri çekilme başladı.

Ekonomi 17.12.2020, 16:07
Doların Türk Lirası Karşısında Son Durumu

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz artırımı kararıyla birlikte döviz kurlarında sert bir geri çekilme başladı. Naci Ağbal’ın göreve gelmesiyle birlikte yapılan ilk PPK toplantısından faiz artırırımı kararı çıktı. Piyasalar ise bu karara olumu yanıt verdi. Toplantı öncesinde 8,55 TL seviyesinde devam eden dolar kuru alınan kararlar doğrultusunda 7,40 TL seviyesine kadar geriledi.

Pandeminin başladığı Mart ayı itibariyle 5,80 lira seviyelerinden işlem gören dolar, pandemiyle birlikte sert bir çıkış ivmesi yakaladı. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘dolarla ilgilenmiyoruz’ açıklamalarıyla soluksuz tırmanışına devam eden dolar fiyatları 8,55 lira seviyelerine çıktıktan sonra 7,50 lira bandına kadar bir geri çekilme yaşadı. 2020 yılında yatırımcıların gözdesi olan döviz için vatandaşlarımız sürekli 100 dolar ne kadar eder şeklinde araştırmalarını tüm hızıyla sürdürüyorlar. Uzmanlara göre sert bir geri çekilme yaşanmasına rağmen önümüzdeki günlerde doların hızlı artışı kaldığı yerden yeniden devam edecek.

2021 Yılında Dolar Fiyatları

Amerika tarafından açıklanan CAATSA yaptırımları geçtiğimiz gün piyasalarda bomba etkisi yarattı. ABD tarafından Türkiye’ye yaptırım uygulanma kararı şuan piyasalarda etkisini göstermese de önümüzdeki günlerde doların TL karşısında değer kazanacağına dair en büyük işaretler arasında yer alıyor. Öte yandan Mart ayında görüşmeleri başlayacak olan Halkbank davası için de Türkiye’ye ek yaptırımlar uygulanacağı ön görülüyor. İran’a uygulanan ambargonun yasa dışı yollarla ihlal edildiğinin belirlenmesi neticesinde Türkiye’de para transferlerine karışan 9 bankaya da sert yaptırımların gelmesi bekleniyor.

Dövizde hareketlilik son bir hafta içinde yerini sakinliğe bıraksa da vatandaşlarımız 100 dolar kaç TL araştırmasına tüm hızıyla devam ediyor. Muhtemel giriş noktaları ve alım fırsatlarını yakından takip eden vatandaşlarımız döviz fiyatlarını anlık olarak takip etmektedirler. Son bir haftadır 7,82 lira bandına sabitlenmiş olan dolar fiyatları, düz bir çizgi şeklinde devam ediyor. Uzmanlar ise yukarı veya aşağı yönlü sert bir patlamanın yakın zamanda gelebileceğine işaret ediyorlar. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz rezervlerinin ekside olması ve Türkiye’nin yaklaşan ödemeleri piyasalarda yukarı yönlü kırılmaya sebebiyet verebilir. Böylece 100 doların TL karşılığı giderek yükselebilir ve dolar değer kazanmaya devam edebilir. Bugün 100 dolar ne kadar sorusunun cevabını merak eden okurlarımız için doların 7,80 TL üzerinden işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Yorumlar (1)
Thron 1 ay önce
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@