Dolarda Düşüş Sürüyor ve TL Değer Kazancında! 2021 Dolar Kuru Tahminleri Ne Yönde Oldu?

2021’de dolar düşüşleri ve yükselişleri hakkında sorular yatırımcıların kafasını kurcalıyor. İsviçreli bankalar ise dolar/TL kurunun 2021 senesinde 7.00 TL seviyesine yönelik düşüşünü devam ettireceğini düşünüyorlar.

Dolarda Düşüş Sürüyor ve TL Değer Kazancında! 2021 Dolar Kuru Tahminleri Ne Yönde Oldu?

Türkiye Merkez Bankasını enflasyon ile mücadelesini bir süre önce gündemine alan ve değerlendirme yapan İsviçre Bankası USB, Merkez Bankası’nın bu konudaki kararlığının dolar piyasasını etkilediğini ifade etmişti. Merkez Bankası’nın her kararlı açıklaması ardından TL’nin dolar karşısında değer kazandığını belirten banka, son bir haftalık verilerin şekillenmesinde en büyük etkenin enflasyona karşı duruş olduğunu belirtti.

İsviçre Bankası USB’nin Açıklamaları

Enflasyon verisinin Aralık’ta %14,6 ile sürpriz bir rakamı ortaya koyması, sıkı para politikalarının devam etmesi gerektiğini göstermişti. Bu veriyi dikkate alarak 2021’de sıkı para politikasını devam ettireceğini açıklayan Merkez Bankası ise TL’nin değer kazanımına ve gelişen ülke para birimleri arasında ikinci sıraya yerleşmesine temel hazırlamıştı. İsviçre Bankası USB ise bu hamleyi oldukça yerinde bulduğunu açıkladı.

10 Şubat itibari ile dolar cephesine bakıldığında kademeli düşüşler ile ulaşılan 7.05 TL kur fiyatının korunduğu görülüyor. 8 Şubat tarihinde 7.09 TL kur fiyatı ile işlem gören dolar düne göre düşük bir yüzde de olsa yine gerileme hareketi içine girerek 7.05 TL düzeyine indi. Bu kapsamda analistler ise geçen hafta yaptıkları tahminlerin gerçeğe dönüştüğünü ve bu hafta içinde dolarda ani yükselişleri beklemediklerini açıkladılar.

2021 Sonu Dolar Tahminleri

Geçen ay itibari ile dolar alımı yapan ve son iki haftalık dönemde artışın ne zaman olacağını soran yatırımcılar ise bu hafta da analistlerden yine aynı cevabı alıyorlar. Diğer yandan İsviçre Bankası USB, 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda doların 7.00 TL kur fiyatını sahip olacağını, dördüncü çeyrekte kurun 7.10’u göreceğini ve son haftalarda ise maksimum 7.30 TL kur artışının olabileceğini ifade ediyor.

Bu senaryoları ise dolar için en iyi siyasi ve ekonomik durumların geliştiğini varsayarak yaptıklarını bildiren banka analistleri, 2021 sonuna kadar dolar için parlak bir imaj görmüyorlar. Analistlerin işaret tikleri ise borsa yatırımları oldu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@