Dolar Ve Petroldeki Oynaklık Doğalgaz, Elektrik Fiyatlarını Etkilemeyecek

KAYSERİ (ANKA) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolardaki artışın piyasaları ham petrol fiyatları kadar etkilediğini kaydederek, “Doğalgazda bizim aldığımız yüzde 10.25’lik indirim yanında yüzde 19’luk dolarda

Dolar Ve Petroldeki Oynaklık Doğalgaz, Elektrik Fiyatlarını Etkilemeyecek

KAYSERİ (ANKA) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolardaki artışın piyasaları ham petrol fiyatları kadar etkilediğini kaydederek, “Doğalgazda bizim aldığımız yüzde 10.25’lik indirim yanında yüzde 19’luk dolardan dolayı gelen fark vardı. Ama biz aradaki yüzde 7-8’lik puanı da vatandaşımızın aleyhine yansıtmama kararı aldık. Onu yansıtıyor olmamız halinde doğalgaza da yüzde 8’ler civarında da zam yapacak olacaktık, o yüzden doğalgaz ve elektrik fiyatlarının hem dövizdeki hem de ham petrol varil fiyatlarındaki oynak dönemde olumsuz manada vatandaşlarımızı etkilendirmeyeceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, OSB Güneş Santrali ve TEDAŞ Kayseri Bölge Koordinatörlüğü açılış törenleri öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, dolardaki artışın piyasaları ham petrol kadar etkilediğini belirterek, vatandaşın ve sanayicinin lehine olan her şeyin kullanıldığını ifade etti. Herhangi bir zam yapma ihtimalinin bulunmadığını kaydeden Yıldız, “Doğalgazda bizim aldığımız yüzde 10.25’lik indirim yanında yüzde 19’luk dolardan dolayı gelen fark vardı. Ama biz aradaki yüzde 7-8’lik puanı da vatandaşımızın aleyhine yansıtmama kararı aldık. Onu yansıtıyor olmamız halinde doğalgaza da yüzde 8’ler civarında da zam yapacak olacaktık, o yüzden doğalgaz ve elektrik fiyatlarının hem dövizdeki hem de ham petrol varil fiyatlarındaki oynak dönemde olumsuz manada vatandaşlarımızı etkilendirmeyeceğiz” dedi.

-BİRAZ ÜLKE YÖNETİMİNDEN ANLAMAK LAZIM-

Muhalefet partilerinin motorin fiyatlarına yönelik vaatlerinin anımsatılması üzerine ise Yıldız, sırtında yumurta küfesi olmayanların seçim dönemindeki vaatlerine aldanmamak gerektiğini belirtti. Bunu yalnızca bir siyasi, bir milletvekili, bir bakan olarak söylediğini dile getiren Yıldız, bu tarz söylemlerin teknik açıdan ülke yönetimine zarar verdiğini kaydetti. Yıldız, “Sayın Kılıçdaroğlu, 1.5 TL’ye motorini satacağını söylüyor. Şu anda geliş maliyeti 1.8’ler civarında. Yani siz her motorin kullanana litre başına 30 kuruş da sübvansiyon veriyorsunuz demektir. Bugün bunu sosyal demokratlık adına yapanların Küba’da dahi bu tür uygulamaların azaldığını bilmesi lazım” dedi. Doğalgaza ilişkin seçim vaatlerini ise tebessümle karşıladığını ifade eden Yıldız, “Doğalgaz dağıtılacak deniyor. Doğalgaz bizim cari açığımız artıran ithal kaynağımız. Biz onun yerine şu anda valilerimize, talimatla gönderdiğimiz genelgeyle sülfür, kükürt oranları itibariyle bunlara uygun olanları alıp kullandıracaksınız, vatandaşımıza diyoruz. Eğer TKİ veya bağlı kuruluş veya ilişkili kuruluş yanlış bir kömür gönderdiyse onu geri iade edin diyoruz. Niçin? Temiz kömürlerin kullanılması için” diye konuştu. Bir tarafta 2 milyon aileye 2.3 milyon tonluk yerli kömürün dağıtılması işi, bir yanda da bir vaat bulunduğunu belirten Yıldız, biraz ülke yönetiminden anlaşılması gerektiğini ifade etti. Yıldız, “Anladık bu kadar yıldan beri muhalefettesiniz ama bunu da böyle çok rahatlıkla bu söylemlerle harcamamak lazım. Vatandaşımızın bu tür söylemlere ardık aldanmadığının, eğer aldansaydı Genç Partinin zamanında yaptığı vaatlere çoktan aldanacağını, ama vatandaşımızın sağduyusu ile basiretiyle, ferasetiyle beraber bu tür söylemleri ayıkladığını ve bol keseden atanlara da prim vermediğini bir kez daha 7 Haziran’da görmüş olacağız” dedi. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.