Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Paris saldırıları sonrası dolar kuru güne 2.87, euro ise 3.08 lira seviyelerinden başladı.

Haberler 16.11.2015, 10:36
Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Paris’te Cuma günü gerçekleştirilen saldırılar ve zayıf ekonomik veriler sonrasında yatırımcıların güvenli liman alımlarıyla altın ve dolara yönelmesiyle beraber, bugün TL’nin de aralarında bulunduğu gelişen piyasa para birimleri de değer kaybederek güne başladı. ABD’de faiz artışının yaklaştığını teyit eden ABD istihdam verisi ile önceki haftayı 2.92 lira seviyelerinden tamamlayan dolar, geçen hafta ise seçimler sonrası Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser beklentilerle aşağı yönlü bir seyir izlemişti.

Cuma günü akşam saatlerinde 2.87′in hemen altındaki dolar bu sabah 08:53′te ise güne 2.8780 lira seviyesinden başladı. Cuma günü 2.9720 civarında tamamlayan sepet bazında TL aynı saatte 2.9823, 3.08 civarındaki euro ise 3.0876 lira seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda ise euro, Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının ardından yatırımcıların ortak para birimine daha temkinli yaklaşmasıyla beraber yen karşısında altı buçuk ayın en düşük seviyesine gerilerken, dolar karşısında da yine aynı sürenin düşük seviyelerine yakın başladı.

Reuters verilerine göre TL 1 Kasım seçimlerini de içine alan son bir aylık dönemde dolar karşısında yüzde 4′ün üzerinde değer kazanırken TL’nin euro karşısındaki değer kazancı ise çift haneye yaklaştı. Aynı dönemde gelişmekte olan para birimleri genelinde ağırlıklı olarak dolar karşısında değer kaybı yaşandı. Pozitif ayrışma özellikle bu hafta petrol fiyatlarının gerilediği Salı, Çarşamba ve Perşembe günü daha da belirginleşti. Petrol fiyatları geçen hafta yüzde 8 değer kaybetmişti.

Bankacılar, zaman zaman piyasalarda siyasetin, özellikle de başkanlık sistemi ve ekonomi yönetimine ilişkin belirsizliğin hâlâ baskı yapmayı sürdürmesine karşın, gelişmekte olan piyasalara bakıldığında son dönemde sert satış baskısı altındaki TL’nin, seçim sonrası iyimserliği korumak için fırsat veren nadir para birimleri arasında yer almaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@