Dolar, Pandemi Derken Ekmek Fiyatlarına Kuraklık Zammı! 4 TL Olabilir

Pandemi süreci ve kur fiyatlarına bağlı olarak yaşanan zamların ardından vatandaşların mutfağını şimdi de kuraklık tehdit ediyor. Özellikle çiftçilerin yaşadıkları zorluklar nedeniyle ekmek fiyatlarına zam gelebileceği konuşuluyor.

Dolar, Pandemi Derken Ekmek Fiyatlarına Kuraklık Zammı! 4 TL Olabilir

Ekonomi gündemi uzun süredir pandemi sürecinin etkilerini konuşuyor. Kur fiyatlarında yaşanan yükselme ve maliyet artışları temel gıda ürünleri de dahil olmak üzere hayatın birçok alanında etkisini gösterdi. Bu sürecin ardından ise yeni tehdit kuraklık olarak gösteriliyor. 

YENİ TEHDİT KURAKLIK

Sözcü'de yer alan habere göre, Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman kuraklık ve çiftçilerin kayıplarına dair açıklamalarda bulundu. Ataman konuşmasında kuraklık yüzünden buğdayların gelişimini tamamlayamadığını ifade etti. Bu durumda olan buğdayların saman yada hayvan yemine dönüştürüldüğünü sözlerine ekleyen Ataman, 200 gram için ekmek fiyatlarının 1.5 TL'den 4 TL'ye satılmak zorunda kalınacağını söyledi. 

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman konuşmasında ayrıca şu dönemde 200 gram ekmeğin maliyetinin 2.13 TL olduğunu ancak maliyetin altına satıldığını söyledi. Tarımda teknoloji kullanımının önemine de değinen Ataman tarımda teknolojiye geçilmemesi halinde ekmek fiyatlarının 4 liranın da üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Kayıp Ne Kadar Olacak?

Kuraklığın etkisi sonucu ise buğdayların nasıl kullanıldığına dair "Toprağın tavı yağmurun azlığı nedeniyle iyi olmadığından tohumlar güçlenemedi. Can suyunu da alamayınca cılız doğdu. Mart, nisan aylarında da yağmur olmayınca ya çok verimsiz kaldı ya da hiç başak veremedi. Şu anda bir çok yerde buğdaylar samanlık olarak toplanıyor. Buğday tarlaları hayvan yemine çevriliyor. Yem sanayicileri ekmeklik buğdayı yem hammaddesi olarak satın alıyor" dedi. 

2021'de buğdayın kaybına ilişkin rakam veren Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman buğday rekoltesinin 20.5 milyon tondan bu yıl 17.5 milyon tona düşeceğini belirtti. Ataman sözlerini ise "Görünen o ki bu yıl da buğday fiyatları dış piyasada artacak. Biz yüksek fiyattan yine buğday ithal edeceğiz. Kaybeden yine çiftçi olacak" ifadeleri ile tamamladı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@