Dolar Kurunun Düşüşündeki Gizli Gerçek Ne? Ünlü Ekonomist Meriç Köyatası Açıkladı!

Dolar kurunda son dönemlerde meydana gelen düşüşün nedenleri üzerine çok sayıda ekonomist görüş belirtirken en çarpıcı değerlendirmeyi Meriç Köyatası yaptı. Dolar kuru neden düşüyor?

Dolar Kurunun Düşüşündeki Gizli Gerçek Ne? Ünlü Ekonomist Meriç Köyatası Açıkladı!

Ekonomist Meriç Köyatası dolar kurundaki düşüşün Londra piyasalarındaki aracı kurumların Türkiye para piyasalarında gerçekleştirdikleri sıcak para operasyonundan kaynaklandığını söyledi.

LONDRA'DAN OPERASYON YAPILIYOR!

Dolar kurundaki düşüşün Londra'daki sıcak para spekülatörlerinin operasyonu olduğunu söyleyen Meriç Köyatası, “Dövizde bir düşüş gerçekleşiyorsa Türk ekonomisinde iyi giden gelişmeler yaşanması gerekiyor. Ancak piyasalara, verilere, rakamlara baktığımızda böyle bir durum yok. Sadece dolar kuru düşüyor. Hükümet de bunu bir anlamda değerlendirip dolarizasyonu engelemek için kullanıyor. Dolar düşünce vatandaş panikleyip döviz mevduatlarını bozduruyor.” dedi.

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin dolar düşüşüne sebep olamayacağını söyleyen Meriç Köyatası, “Londra'da aracı kurumların Türkiye para piyasasına yaptıkları bir sıcan para operasyonu var. Türkiye'nin dış borcu olduğu gibi duruyor. Cari açıkta bir dağılma meydana gelmemiş. İhracata bakıyorsun artmamış yerinde sayıyor ama ithalat ise yükseliyor. Merkez Bankası'nın döviz rezervleri ekside. Bu şartlar altında dövizin düşüyor olmasının mantıklı bir gerekçesi var mı? Operasyonu görmemek için kör olmak lazım.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 17 FAİZE SICAK PARA GELİYOR!

Türkiye'de yapılan faiz arttırımlarının cazip olduğunu söyleyen Meriç Köyatası, “Paradan para kazanan sıcak para cambazlarını Türkiye'deki faizler cezbediyor. Bu nedenle sıcak para akışı sağlanıyor. O para da yüzde 17 faize gelen paradır. Dünyada bu şekilde kazanç sağlayacakları ülkeler pek yok.” şeklinde konuştu.

YÜZDE 25 KAZANÇ SAĞLAYIP GİDİYORLAR

Yapılan operasyonun detaylarını anlatan Meriç Köyatası, “Bunlar doları 7,5-8 TL'den satın üstüne de yüzde 17 faizi ekliyorlar. Bu şekilde kazançları yüzde 25'lere yükseliyor. Peki bu kazancı kim ödüyor, faizi kim ödüyor, kimin parasını gelip alıp gidiyorlar. Bunları Türkiye Cumhuriyeti ödüyor. 83 milyonun ödediği vergiler bunlara gidiyor. Hepimiz ödüyoruz. Türk milletinden sıcak paraya bir para transferi yapılıyor.” açıklamasını yaptı.

VATANDAŞTA PARA YOK DOLAR ALAMIYOR

Dolarizayona da dikkat çeken Meriç Köyatası, “Dolar mevduatı olan vatandaş dolar kuru düşünce bozdurup daha fazla zarar etmemek istiyor. Hükümetin yapmak istediği de bu şekilde dolarizasyonu çözebilmek. Dolar mevduatı olmayan vatandaş ise düşük fiyattan dolar almak istiyor ama vatandaşta para olmadığı için bunu da yapamıyor.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@