Dolar Kurundaki Yükseliş Başlangıç Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Tahminini Açıkladı!

Dolar kuru tahminleri ile gündem belirleyen ekonomist Selçuk Geçer yeni değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. Dolar kurunda kısa vadede ve uzun vadede görülecek seviyeleri açıklayan Selçuk Geçer güncek ekonomik gelişmeleri de yorumladı.

Dolar Kurundaki Yükseliş Başlangıç Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Tahminini Açıkladı!

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler dolar kurunun lehine pozisyon almaya başladı. Dolar kuru bugün 7,20 TL seviyesini aşarak yönünü yukarıya doğru çevirdi.DOLARDAKİ YÜKSELİŞ BİR BAŞLANGIÇ!Dolar kurundaki fiyatlamaya yönelik değerlendirmelerde bulunan ekonomist Selçuk Geçer, “Dolar kurundaki yükseliş beklediğimiz bir şeydi. Öyle ya da böyle dolar gerçek değerine ulaşacak. Çok büyük ihtimalle doları bu yıl çift haneli seviyelerde göreceğiz. Türkiye'nin çok sayıda ekonomik sıkıntısı var. Hem borçları artıyor, hem cari açığı artıyor, hem işsizliği artıyor, hem faiz ödemeleri artıyor, hem de bütçe açığı artıyor. Tüm bunların üzerine yüksek faiz ortamına girilmesine rağmen enflasyon da yükseliyor. Uluslararası riskler de düşünülünce dolar kurunun yükselişi kaçınılmazdı. Bunun ilk senaryosunu da görmeye başladık. Bu bir başlangıç ve bunun devamı gelecek.” dedi.PROBLEMİ TEŞHİS EDEMİYORLARTürkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılarda teşhis noktasında başarı gösterilemediğini söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye'de gerçekten ekonomik atılımlar yapılana kadar biz bu dolar senaryolarını görmeye devam edeceğiz. Öbür taraftan devletin kaynaklarının da harıl harıl harcanacağını görmeye devam edeceğiz. Bunun doğru olduğu düşünülüyor. Ancak asıl sorun problemin teşhis edilememesidir. Halen daha bunu teşhis edebilmiş değiller. Bizim derdimiz toplumsal kargaşa çıkartmak değil. Biz uyarılarda bulunduk. Piyasalardaki dolar kurunun 12 TL üzerinde maliyetleneceğini biliyorduk ve önceden uyarmaya çalışıyorduk. Türkiye'de ekonomi yönetiminin tek derdi kuru baskılamak. Bunu yaptıkça kaynakları tükettik. 128 milyar doları boş yere harcadılar.” açıklamasını yaptı.DOLAR KURU KISA VADEDE 7,50 TL OLACAKKısa vadeli dolar kuru tahminini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kurunun 7,40 TL ve 7,50 TL seviyesine doğru hızlı bir şekilde yükseleceğini açıklamıştım. Bu konuda aynı fikrime devam ediyorum. Dolar kuru kısa sürede bu seviyeleri görecektir. Kur gerçek fiyatlamasına doğru ilerleyecektir. 2021'in özellikle ikinci yarısından sonra dolar kuru hakkında bugün söylediklerimin ne demek olduğu herkes anlayacak. Bugün bu rakamlar, 12 – 15 TL'ler mantıksız görülebilir. Ancak o zaman bunlar gerçekleştiğindebugünleri hatırlarız.” ifadelerini kullandı.Not: Haberdeki değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir, sitemiz yatırım tavsiyesi vermemektedir.


Yorumlar (1)
ali ihsan 2 ay önce
Yatırım tavsiyesi vermiyoruz demekle vermemiş mi olduğunuzu sanıyorsunuz. Bu haberi yapmakla bal gibi de tavsiye etmiş olmaktasınız. Bu da benim fikrim. Hiçkimseyi de bağlamamalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@