Dolar Kuru Neden Aniden Yükseldi, Yükseliş Sürecek Mi?

Dolar kurunun hızlı bir şekilde 7,55 TL seviyesine ulaşmasının ardından herkes dolar kurunun yükselişinin nedenini araştırmaya başladı. Peki dolar kuru aniden neden yükseldi? Dolar kurunun yükselişi Türkiye ekonomisi ile mi alakalı? Dolar kurunun yükselişi sürecek mi?

Dolar Kuru Neden Aniden Yükseldi, Yükseliş Sürecek Mi?

Dolar kurunda dün akşam başlayan hızlı yükseliş eğilimi tüm hesapları alt üst etti. Peki dolar kuru neden yükseliyor?



Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı jerome Powell'in dün akşam yaptığı açıklamalar dolar kurunun hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu. Dün piyasalar kapandığında dolar kuru 7,40 TL seviyesindeydi. Powell'in açıklamalarının ardından ise dolar kuru bir anda 7,58 TL'ye kadar çıktı. Bu Aralık 2020'den itibaren en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bugün gün içerisinde dolar kurunun ateşi sönmedi ve akşam saatlerinde piyasaların kapandığı sırada dolar kuru 7,55 TL olarak işlem gördü.



Dolar kurunda meydana gelen artışlar ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirilerindeki yükselişle doğru orantılı gerçekleşti. Powell'in açıklamalarıyla beraber ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 1,47'den yüzde 1,56'ya yükseldi. Sabit getiri olan bu kazanç piyasalardaki risk iştahını ise ortadan kaldırdı. Bugün ise ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirileri yüzde 1,61'e kadar yükseldi.



ABD TAHVİL GETİRİLERİ DOLAR KURUNU NEDEN YÜKSELTİYOR?



ABD'deki tahvillerin getirileri yükselince bundan dolar kuru da etkileniyor. Ekonomistlere göre bu etki Türkiye'nin aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin paralarını yabancı yatırımcıların terk etmelerinden kaynaklanıyor. Türk lirası üzerine yatırım yapan yatırımcılar ABD tahvillerinin getirisi yükselince Türk lirasından çıkarak varlıklarını ABD tahvillerine aktarıyorlar. Bu şekilde gelişmekte olan ülekelerin para birimlerinde zayıflama meydana geliyor. Dolar kurunun yükselişinin ana nedenlerinden birisi olarak bu gösteriliyor.



DOLARDAKİ YÜKSELİŞ SADECE TÜRK LİRASINI MI ETKİLİYOR?



Ekonomistler dolardaki yükselişin yalnızca Türk lirasını etkilemediğini açıkladılar. Ekonomistlere göre dün akşam yapılan açıklamanın ardından dolar 6 ana para biriminin karşısında yükselişe geçti. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında doların 10 gündür yükselişte olduğu bildirildi. Powell'ın açıklamaları bu yükselişi hızlandırdı.



DOLAR KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?



Türkiye'de artan enflasyon Türk lirası üzerinde baskıya neden oluyor. Ayrıca Mart ve Nisan ayları için anflasyon artışının devam etmesine yönelik beklenti de Türk lirası üzerinde negatif etki bırakıyor. Bundan dolayı artan enflasyon ile Merkez Bankası'nın yeni bir faiz artırımına gidebileceği konuşulmaya başlandı. Ancak Merkez Bankası'nın faiz artırımı yöneünde yoğun bir beklenti oluşması. Yaşanan belirsiz ekonomik ortam dolar kurunun yükseliş nedenlerine destek veriyor.



Not: Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.



Kamugundemi.com


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@