Dolar Kuru 13 Şubat Yatay Seyrini Sürdürüyor! Güncel Dolar Tahminleri Nasıl?

Dolar kuru yeni hafta sonunun il günü 7 lira düzeyine yakın konumda hareket etmeye devam ediyor. 13 Şubat itibari ile güncel kur fiyatı 7.03 olarak tablolara yansıyor.

Dolar Kuru 13 Şubat Yatay Seyrini Sürdürüyor! Güncel Dolar Tahminleri Nasıl?

Euro kurunun 8,52 seviyesine çekildiği aynı sürede ise İngiliz Sterlini 10 TL barajının altına doğru hareket ederek, 9,75 seviyesinden işlem görüyor. 2020 senesinin Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini gören dolar kuru ise yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor.

Dolar ve Diğer Dövizler

Geri bıraktığımız günlerde Merkez Bankası Şubat ayı faiz kararı öncesinde açıklama yapan Ağbal, faiz indirimini gündeme almadıklarını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından döviz piyasalarında ise bir geri çekilme gündeme geldi. Bu etki ile kur fiyatlarında önemli düşüşler kayda geçti.

Piyasa verilerine göre alınan son kur fiyatlarına göre 13 Şubat’ta dolar kuru 7.03 lira seviyesinden işlem görüyor. Doların 7.03 TL olduğu aynı dakikalarda ise Euro 8.52 lira üzerinden işlem görüyor. 

İngiliz Sterlini ise 9,74 TL kur fiyatından işlem görmeye devam ediyor. Bu gün dolar kur fiyatına bakıldığında hafta bazına yayılan genel düşüşe rağmen %0.01’lik çok düşüş oranda bir fiyat yükselişi kayda geçti. Bu durum yatırımcı kesim için yeterli olmazken, doların genel belirsizliği ise dalgalanmalara bağlı olarak henüz geçmedi.

Düşüşün 5 Nedeni!

Analistler genel tablo üzerinden gündeme gelen dolar kurundaki düşünün ise 5 farklı neden bağlı olduğunu açıkladılar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın şuan devam ettirdiği kararlılık, Cari açığa ilişkin süren azalma, Dolardan vazgeçme koşullarında düşük miktarlı artış, şeffaf para politikası nedenler arasında yer alıyor. Son olarak ise TL varlıklara dış taleplerin yükselmiş olması genel tabloda dolar için düşüşü gündeme getiriyor.

Analistler bugün kayda geçen %0.01’lik artışın izlenmesi gerektiğini belirttiler. Şuan için belirsizlik düzeyi oldukça yüksek olan dolar kurunun gün içindeki hareketlerinin 7.03 fiyat değerini kırmasına bağlı olduğunu açıkladılar. 13 Şubat akşam üstü saatlerinden altında %0.10’luk bir düşüş hakimken, dolar %0.01’lik bir yükseliş yaşayarak yatırımcısını pek sevindirmeyen 7.03 TL rakamına ulaştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@