Doğuş Çay'a 50 Milyon Euro'luk Kredi

İSTANBUL (ANKA) - Doğuş Çay, 2015 ve 2016 yılları yatırımlarında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalk...

Haberler 19.09.2015, 10:50
Doğuş Çay'a 50 Milyon Euro'luk Kredi

İSTANBUL (ANKA) - Doğuş Çay, 2015 ve 2016 yılları yatırımlarında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 50 milyon euro’luk kredi temin etti. Doğuş Çay Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Karakan; kredinin kullanılacağı yatırımlar arasında İzmir’de kurulan buzlu çay üretim hattı ile Aksaray’daki cips üretim tesislerinin ilave birimlerinin yer alacağını açıkladı.

Bu yıl 30’uncu kuruluş yılını kutlayan Doğuş Çay, yeni yatırımlarının finansmanında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 50 milyon Euro tutarında kredi temin ettiğini açıkladı. EBRD’den sağlanan kaynağın kullanacağı projeler arasında Doğuş Çay’ın İzmir’deki yeni buzlu çay üretim hattı yatırımı, Aksaray ilinde patates deposu inşaatı, mevcut cips üretim tesislerinin modernize edilmesi de bulunuyor.

- “KREDİ HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRME YÖNÜNDE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK'' -

Doğuş Çay Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Karakan, Doğuş Çay’ın bugün yaklaşık yüzde 13’lük pazar payıyla Türkiye’nin en büyük üç çay üreticisinden biri olduğunu hatırlatarak, 2013 yılında adım attıkları cips ve atıştırmalık yiyecek segmentinde ise yaklaşık yüzde 17’lik pazar payı elde ettiklerini açıkladı. Doğuş Çay’ın halen üçü dünyanın en büyük çay fabrikaları arasında yer almak üzere; Rize’de 5 adet çay işleme, Ordu’da ise 1 adet çay paketleme tesisi bulunduğunu söyleyen Alpaslan Karakan, yeni girdikleri cipste 2 tesis, 1 salça ve 1 şeker işleme tesisleri ile gıda sektöründeki iddiasını sürdürdüğünü belirtti. 2015 yılında başladıkları yeni hat yatırımlarının yanı sıra mevcut işletmelerin modernizasyon ve bakım çalışmaları için de yoğun bir mesai harcadıklarını belirten Karakan, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’nin sunmuş olduğu 50 milyon euro’luk kaynak hem başlayan hem de 2016’da başlatacağımız yatırımlarımız için kullanılacak. Bu kaynaktan ayrıca kurumsal yönetim ve kaynak verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız için de yararlanacağız” dedi.

Doğuş Çay’ın kuruluşundan itibaren sektördeki rekabetin en hızlı oyuncularından biri olmayı başardığını belirten Alpaslan Karakan, “Bizim çevikliğimizin, vizyonumuzun, başarma azmimizin ulusal ve uluslararası finans kuruluşları tarafından görülüyor olması, yatırımlarımızın desteklenmesi bizler için büyük gurur kaynağı” dedi. Doğuş Çay’ın geleneksel ürünlerinin yanına yeni bir segment daha açarak, buzlu çayı koyacağını söyleyen Karakan, “İzmir’deki buzlu çay üretim hattımızda yatırım çalışmalarımız başladı. Cipste Aksaray tesislerimize, pazarın ihtiyaçlarına göre yeni birimler ekliyoruz. Yine cipste yoğun bir marka iletişim stratejisi izliyoruz. Önümüzdeki dönemde şeker ve domates salçası işlerimizi de ihmal etmeyerek, çay ve cips yoğunluklu büyüme planımızı sağlayacak gerekli adımları atacağız. Bu kredi, bu hedeflerimizi gerçekleştirmek yönünde son derece önemli bir katkı sağlayacak” dedi.(ANKA)

(TB/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@