Doğum Parası Kaç Günde Yatar, PTT’den Ne Zaman Çekebilirim?

Doğum parası ne zaman yatırılır, PTT’den doğum parası ne zaman çekilir gibi sorular bu konuda en fazla merak edilenler arasında bulunuyor.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar, PTT’den Ne Zaman Çekebilirim?

Doğum parası başvuru anından itibaren 55 gün içinde yatırılır. Bu nedenle bu sürecin takip edilmesi ve para yatırıldığında PTT şubelerinden teslim alınması yeterli olacaktır.

Doğum Parası Başvurusu

Doğum parası başvurusu yapmak için bazı adımların takip edilmesi yeterlidir. Öncelikli olarak ilk adımda çocuğun kaydının nufüs müdürlüğüne yapılması gerekir. Sonrasında işlemin akabinde çocuğun doğum belgesi, T.C nüfus cüzdanı ve annenin kimlik kartı ile annenin ikametinin olduğu ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekir. Buradaki personellere doğum parası başvurusu yapılmak istendiği belirtilerek verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması lazımdır. Form tesliminin sonrasında ise başvuru tamamlanmış olur.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı devlet tarafından yapılan tek seferlik bir yardım türüdür. 2015 yılında her çocuk için bir kereliğine mahsus olmak üzere ödenir. Doğum yardımı başvurusu, hesaplaması ve diğer işlemler anne ve babanın sağ olması halinde anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı olmaması halinde ilgili işlemler baba üzerinden yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödemeleri ise başvurudan sonraki süreçte DYS sistemine girildikten sonra hak sahiplerine PTT şubeleri üzerinden ödenir. Doğum yardımında birinci çocuk için 300 TL ödenirken, ikinci çocuk için ödenecek tutar 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası yardımı alınabilir. Kamu işçilerinde ise sözleşmeye bağlı olarak kurumlardan aldıkları doğum yardımı tutarı ve bahsedilen doğum yardımı tutarları arasında çeşitli farklılıklar söz konusu olabilir.

Kurumlardan almış oldukları ödemelerin fazla olması halinde doğum yardımı ödemesinin yapılmayacağını belirtmek gerekir. Çocuk parası almak için doğum yapmış olan kişinin T.C vatandaşı olması veya mavi karta sahip olması gerekir. Ayrıca yardım için bizzat annenin başvuruda bulunması aranan diğer şartlar arasında bulunur. Ölü olarak gerçekleşmiş olan doğumlarda doğum parası yardımı yapılmaz. Doğum yardımı 15.05.2015 tarihinden sonra doğan bebekler için yapılan bir yardımdır.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@