Doğu Karadeniz'e Yeni Ekmek Kapısı: Kivi'den Sonra Blueberry Tarımına Geçiliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Doğu Karadeniz’de ekonomik değeri oldukça yüksek blueberry (mavi yemiş) tarımını geliştireceklerini ve çiftçiye gelir kapısını genişleteceklerini bildirdi. Doğu Karadeniz bölgesine 400 bin yeni mavi yemiş fidanı dikecek.

Haberler 01.08.2015, 12:26
Doğu Karadeniz'e Yeni Ekmek Kapısı: Kivi'den Sonra Blueberry Tarımına Geçiliyor

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Doğu Karadeniz’de ekonomik değeri oldukça yüksek blueberry (mavi yemiş) tarımını geliştireceklerini ve çiftçiye gelir kapısını genişleteceklerini bildirdi. Doğu Karadeniz bölgesine 400 bin yeni mavi yemiş fidanı dikecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, mavi yemiş planıyla üreticilerin daha fazla gelir elde etmesi hedefleniyor. Türkiye’de mavi yemişin daha geniş alanlarda ve yoğun olarak üretilmesi de hedefler arasında bulunuyor.

Eski Bakanlardan Adnan Kahveci’nin Karadeniz bölgesine tanıttığı ve bugün önemli bir gelir kaynağı olan kivi bitkisinden sonra blueberrynin de yöre ekonomisindeki canlılığı artırması bekleniyor.

-200 HEKTAR ALANDA MAVİ YEMİŞ DİKİLECEK-

 Birçok bölgede satışa sunulan yabani likapaların (mavi yemiş) miktarının gün geçtikçe arttığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hazırladığımız bu eylem planı ile Trabzon ve Rize’de fidanlıklarda 400 bin mavi yemiş fidanı üreteceğiz. Ayrıca Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon’da 200 hektar alanda örnek mavi yemiş bahçeleri kurarak işletilmesini sağlayacağız ” dedi.

-“125 BİN MAVİ YEMİŞ FİDANI HALKA DAĞITILACAK”-      

Bölgede geçimini tarımdan sağlayan halkın farkındalığını artırarak üretim ve işlemede gereken altyapının sağlanacağını belirten Eroğlu “Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon’da mevcut tabii mavi yemiş sahalarının rehabilitasyonunu yapacağız ve bu illerde üretilen 120 bin mavi yemiş fidanını yerel halka dağıtacağız” dedi.

Trabzon’da yerli türlerden oluşan bir klon parkı oluşturacaklarını da vurgulayan Eroğlu “Eylem planı çerçevesinde bin kişiye mavi yemiş yetiştiriciliği, hasadı ve pazarlanmasına yönelik eğitim verecek ve Rize, Artvin, Giresun’da üç adet üretici birliği kuracağız” bilgisini verdi.

-“AMAÇ: EKONOMİK GELİRDE ARTIŞ SAĞLAMAK”- 

Eroğlu açıklamasında “Sadece orman varlığımızı artırmayı değil, başta kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere, ekonomik gelirde de artış sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

-MAVİ YEMİŞ KULLANIM ALANLARI-

 Asıl adı yaban mersini (Likapa) olan bitki Türkiye’de mavi yemiş, ligarba, ayı üzümü, morsivit, çalı çileği, Trabzon çayı gibi isimlerle, yurt dışında ise blueberry olarak tanınıyor. Yaban mersini gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyve sanayisi açısından sahip olduğu güçlü pazar dolayısıyla üreticiler açısından yüksek gelir sağlıyor.

Mineral ve vitaminlerce zengin olan ve C vitamini içeriği son derece yüksek bulunan maviyemiş-likapa sodyum içermiyor. Mavi yemiş daha çok taze meyve, meyve suyu ve ilaç sanayisinde, süt ve süt ürünleri ile kuru meyve teknolojisinde, baharat, reçel, marmelat ve konserve sanayisinde olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. (ANKA)

 (HTC/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@