Diyarbakır Sanayicileri İlk Önce Çatışmaların Durmasını İstiyor

ANKARA/İSTANBUL (ANKA) -Diyarbakır Sanayici İş İnsanları (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal ve beraberindeki Di...

Haberler 09.10.2015, 11:00
Diyarbakır Sanayicileri İlk Önce Çatışmaların Durmasını İstiyor

ANKARA/İSTANBUL (ANKA) -Diyarbakır Sanayici İş İnsanları (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal ve beraberindeki Diyarbakır sanayicileri, Ankara’da ve İstanbul’da “barış" temaslarında bulundu. Diyarbakır sanayicileri, çözüm sürecinin devam etmesi için önce “çatışmaların” durmasını istedi. DİSİAD temasları çerçevesinde, “Bu savaşın ne Türkiye’ye ne de Türkiye’nin Kürtlerine bir faydası yok. Ölenlerin kim olduğu önemli değil, biz insanları kaybediyoruz. Bu sorunlar çözülmeden Türkiye’ye rahat yok” mesajını verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TÜSİAD Başkanı Cansel Başaran Symes, barış için bu tür girişimlere destek vereceklerini söyledi.

Diyarbakır’daki iş insanları, çatışmaların son bulması ve müzakere masasına dönülmesi talebiyle Ankara’ya çıkarma yaptı. Önce HDP yönetimi ile bir araya gelen heyet, daha sonra ABD, Rusya, İngiltere büyükelçileri, Avrupa Delegasyonu ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ise heyetin randevu talebine yanıt vermedi.

DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal ve dernek yöneticileri Filiz Bedirhanoğlu, Fadıl Oğurlu, Osman Akyıl, Devrim Türk ve Ahmet Ensarioğlu’ndan oluşan heyet, önce HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. DİSİAD heyetini HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra çok sayıda milletvekili karşıladı. Toplantıda DİSİAD heyeti adına konuşan Burç Baysal mayıs ayından bu yana yaşanan gerilim ve çatışmaların Diyarbakır’ı Lübnan’a çevirdiği yorumunu yaptı. Baysal, “Bu yangına su dökün” dedi.

-DEMİRTAŞ: SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKACAK-

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ise, 7 Haziran seçim sonuçlarının kalıcı barışın tesisi için üzerlerine düşen sorumluluğu artırdığını ifade etti ve “Barış için sesimiz daha gür çıkacak” dedi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak bir saat devam etti. DİSİAD Başkanı Baysal toplantının ardından yaptığı açıklamada, “çözüm süreci konusunda daha yüksek sesle inisiyatif almaları için dileklerimizi ilettik” dedi.

DİSİAD heyetinin Ankara temasları daha sonra büyükelçilik ziyaretleri ile devam etti. İlk olarak Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov ile bir araya gelen heyet, çatışmalı sürecin sona ermesi ve yeniden müzakere masasına dönülmesi için Rusya’nın inisiyatif almasını ve taraflara çağrı yapmasını istedi. Heyet üyelerinin Diyarbakır’a davet ettiği Karlov, süreci yakından takip ettiklerini, yaşanan ölümlerden son derece üzgün olduklarını ifade etti.

-ABD ELÇİSİ BASS’TAN KÜRTÇE JESTİ-

DİSİAD heyeti, daha sonra ABD Büyükelçisi John Bass ile bir saatlik görüşme gerçekleştirdi. DİSİAD Başkanı Burç Baysal, ABD’nin Ortadoğu’daki politikası ve Kürt meselesine olan duyarlılığını bildiklerini ifade ederek, “Her gün yeni ölümlere uyanıyoruz. Tarafların yeniden masaya dönmesi için sesinizi daha gür çıkarmanızı bekliyoruz” dedi. Heyeti Kürtçe “Rojbaş/Günaydın” diyerek karşılayan ABD Büyükelçisi John Bass ise Diyarbakır Surları ve Hewsel Bahçeleri’nin Dünya Mirası olarak kabul edildiği bir süreçte turizm ve ekonomik işbirliğini konuşmak yerine çatışmalı süreci ve yaşanan olaylardan söz etmenin acı bir gerçek olduğunu söyledi.

1 Kasım seçimlerini ve HDP’nin Meclis’te olmasını önemsediklerini dile getiren ABD Büyükelçisi Bass, çatışmalı sürecin bir an evvel son bulması gerektiğini kaydetti.

Avrupa Delegasyonu ve İngiltere Büyükelçiliklerini de ziyaret eden heyet üyeleri, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştü. Kılıçdaroğlu, barış için bu tür girişimlere destek vereceklerini iletti. 

-İSTANBUL TEMASLARI-

DİSİAD İstanbul temaslarına ise TÜSİAD ziyaretiyle başladı. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve beraberindeki heyetle bir araya gelen DİSİAD Başkanı Burç Baysal ve DİSİAD Üyeleri, kalıcı barış taleplerini iletti. DİSİAD’ın Çözüm temaslarını önemsediklerini belirten Symes, bu tür girişimlere her zaman destek vereceklerini vurguladı.

DİSİAD’ın İstanbul’daki son ziyareti de TÜRKONFED’e oldu.  DİSİAD, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu’la da temaslarda bulundu.

-DİSİAD: ÖNCE ÇATIŞMALAR DURSUN, ÇÖZÜM MASASI SONRA…

Diyarbakırlı patronlar, temasları kapsamında Ankara ve İstanbul’da gazete ve televizyonların temsilcileri ve köşe yazarlarıyla da sohbet toplantısında bir araya geldi. Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal ve dernek yöneticileri temaslarını Ankara ve İstanbul medyası aracılığıyla dünyaya duyurmak istediklerini söyleyerek sözlerine başladı.

Bölgede yaşanan çatışmalı ortama dikkat çekmek için Ankara’da bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini bildiren Burç Baysal, Diyarbakır’daki tablo ile yarının ne olacağının belli olmadığını söyledi. 1 Kasım seçim sonuçlarının bugünden farklı sonuçlar ortaya koymayacağının altını çizen Baysal, “Bizim örgütlenmemiz ciddi şekilde turizm potansiyelini geliştirdi. Tablo sürdürülebilir değil. Bu yaşananlar konusunda herkesin elini taşın altına koyması lazım” dedi.

-“ÖLENLERİN, KİM OLDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL, BİZ İNSANLARI KAYBEDİYORUZ”-

“Bu savaşın ne Türkiye’ye ne de Türkiye’nin Kürtlerine bir faydası yok” diye konuşan Baysal, “Siyaset hesap kitap yapılarak olmaz. Her gün sayıları telaffuz edemeyeceğimiz kadar ölümlerle uyanıyoruz artık. Ölenlerin kim olduğu önemli değil, biz insanları kaybediyoruz. Bu sorunlar çözülmeden Türkiye’ye rahat yok” ifadelerini kullandı.

Baysal, konuşmasında yaşanan çatışmalı ortam dolayısıyla bölgedeki birkaç vekilliğin Ak Parti’ye verilmesini söz konusu olabileceğine de dikkat çekti. Özellikle Mardin, Van ve Diyarbakır gibi illerin milletvekillerinin değişme ihtimalinin bulunduğunu söyleyen DİSİAD Başkanı Burç Baysal, “Biz buraya Ankara’da bölgede yaşananlar konusunda yansımaların yeterli olmadığını söylemek için geldik. Bu sorun çözülmeden rahat yok. Hükümeti kim kurarsa kursun.  Bu tek taraflı çözülecek bir şey değil. Önce şu çatışma dursun, sonra çözüm masası. Öncelikle çatışmanın durdurulması gerek. Biz müzakere masasında sorunlar görüşülsün istiyoruz” diye konuştu.

-“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YÜZÜNDEN MÜLTECİLER AÇ KALDI”-

Bölge ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Burç Baysal, finans kuruluşlarının tutumlarını değiştirdiğini, sıkılan yumrukların gevşetilecek hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Baysal, çatışmalar sonucunda bölgedeki turizm ve nakliyat sektörünün hizmet veremeyecek duruma geldiğinin de altını çizdi.

Baysal, sokağa çıkma yasağına da tepki gösterdi. Uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı sonucunda mültecilerin çok büyük sıkıntılar çektiğini söyleyen Baysal, “Halk sokakta olmazsa bu insanlar ne yiyip içecek, bu süre zarfında aç kalmışlar” diye konuştu.

-“1 KASIM SEÇİMLERİNİŞN DOĞRU YÜRÜTÜLMESİ İÇİN EYLEMSİZLİK KARARI ŞART”-

Burç Baysal, Ankara ve İstanbul’daki temaslarının yaşanan çatışma ortamının bitirilmesi yönelik olduğunu ifade etti. 1 Kasım seçimlerinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi için Kürt hareketinin bir an önce eylemsizlik kararı almasına olanak sağlanması gerektiğinin altını çizen Baysal, "Gelişmeler bu şekilde bir seyir izlerse, bundan sonra oluşabilecek hukuksuzluklarla ilgili sivil aktörler bu anlamda daha fazla ses çıkartabilir konuma gelir” dedi.

-“DEMİRTAŞ’LA KILIÇDAROĞLU’NUN DÜŞÜNCELERİNDE NET OLMASI BİZİ MEMNUN ETTİ”-

Söz konusu çatışmaların diğer bir grubunun devlet olduğu söyleyen DİSİAD Başkanı Baysal, devletin olayları içinden çıkılamaz bir hale getirdiğine de dikkat çekti. Çatışma ortamının ortadan kalkması için yüksek bir sesle hükümete önlem almaları konusunda kendi taleplerini ilettiklerini ifade eden Baysal, "Gerek Selahattin Demirtaş gerekse Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu manada çok doyurucu inisiyatifler alması,düşüncelerinde net olması heyet olarak bizleri memnun etti. Biz uluslararası kuruluşlarla yapılan görüşmelerde tam demokratik bir Türkiye’nin Ortadoğu’yu stabil bir duruma getireceği konusundaki net görüşlerimizi ifade ettik. Aynı zamanda uluslararası bir sorun haline gelen Kürt sorununda da insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü göz ardı etmeyecek tavsiyelerle taraflara bildirmelerini talep ettik” diye konuştu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@