Diyabet Şeker Hastası Olanlara Yaş Şartı Olmadan 10 Yılda Erken Emeklilik Var Mı?

Şeker hastası olanlar malulen emekli olur mu? Sağlık sorunları nedeniyle erken emekli olmanın şartları neler? Diyabet SGK'nın malulen emekli eden hastalıklar listesinde var mı? Tüm bu soruların yanıtları Kamu Gündemi'nde.

Diyabet Şeker Hastası Olanlara Yaş Şartı Olmadan 10 Yılda Erken Emeklilik Var Mı?

Türkiye'de hem çalışma hayatında yer alıp çalışmaya devam eden hemde şeker hastası olan on binlerce vatandaş bulunuyor. Bu çalışanların bir bölümü sağlık sorunları nedeniyle çalışma hayatında güçlük çekiyorlar. Şeker hastalığı nedeniyle sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar için malulen emeklilik şartlarını derledik. İşte malulen emekli olmak isteyenler için gerekli tüm koşullar ve diyabetin malulen emeklilik mevzuatında bulunduğu konum. 

ŞEKER HASTALARI MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan malulen emeklilik şartlarında çalışanların malulen erken emekli olabilmeleri için sağlamaları gereken ilk koşul çalışma gücünde oluşacak kayıp. Eğer çalışanların hastalıkları, sağlık sorunları çalışma gücünün yüzde 60 oranında azaltırsa malulen emeklilik hakkı verilir. 

Şeker hastaları için de durum aynı şekilde işler. Şeker hastalığı çalışma gücünün yüzde 60 oranında azalmasına neden olur ve gerçekleştirilecek sağlık kontrollerinde bu durum heyet tarafından rapor edilirse kişi yaşa bakmadan malulen emeklilik elde eder. 

Malulen emekli olacak vatandaşların belli bir seviyede sigortalılık gün sayısı olması, prim ödemesi yapmış olması emeklilik için yeterli olur. Sağlık sorunları nedeniyle sağlanan malulen emeklilik işlemlerinde yaşa bakılmaz. Yaş şartı olmadan sigorta ve prim şartlarının sağlanmasıyla erken emeklilik sağlanır. 

MALULEN EMEKLİLİK PRİM VE GÜN ŞARTI

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken 4 ana temel koşul bulunuyor. Birincisini yukarıda kamugundemi.com detayları ile aktardık. Diğer koşulları da tüm ayrıntıları ile SGK mevzuatında yer aldığı şekliyle aktarıyoruz. 

1-) Sağlık sorunlarının çalışma gücünde yüzde 60 kayba neden olması. 

2-) Sağlık sorunun ilk sigortalılık tarihinden sonra ortaya çıkması. Yani malulen emeklilik için hastalığın çalışam hayatına başladıktan sonra ortaya çıkması gerekiyor. 

3-) En az 10 yıl sigortalılık gün şartının sağlanması. 

4-) En az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması. 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Malulen emeklilik için başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacaklar. Bu kapsamda vatandaşlar kendi şehirlerinde yer alan SGK İl Müdürlüğüne giderler. Başvurular yazılı dilekçe ile yapılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@