Dijital Reklam Yatırımları Artmaya Devam Ediyor

ANKARA (ANKA) -Reklamcılar Derneği’nin hazırladığı Türkiye’deki reklam yatırımları çalış...

Haberler 08.10.2015, 14:50
Dijital Reklam Yatırımları Artmaya Devam Ediyor

ANKARA (ANKA) -Reklamcılar Derneği’nin hazırladığı Türkiye’deki reklam yatırımları çalışmasının 2015 yılı ilk 6 ay sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre 2014’ün ilk 6 ayına göre yüzde 7,81 büyüyen reklam yatırımları toplamı 4 bin 282 milyon TL’yi buldu.

Çalışmanın sonuçlarına göre, yatırımların yüzde 52’sini televizyon, yüzde 17.38’ini basın, yüzde 20.62’sini dijital, yüzde 6.7’sini açıkhava, yüzde 1.95’ini radyo ve yüzde 1.28’ini ise sinema reklamları oluşturdu.

-GAZETE, DERGİ VE RADYO REKLAM YATIRIMLARI DÜŞTÜ-

Türkiye’de reklam yatırımları çalışmasının sonuçlarına göre, 2015’in ilk 6 ayında gazetelerin reklam yatırımından aldığı pay düşerken, net reklam gelirinde de yüzde 3’lük düşüş gerçekleşti. Gazetelerdeki düşüşü dergiler de izledi. Toplam dergi reklamı yatırımı bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında azaldı. Geçtiğimiz yıl dergideki reklam yatırımı 54 milyon TL iken bu rakam bu yıl 50 milyon TL'de kaldı.

Radyolarda da reklam yatırımlarında düşüş gerçekleşti. Yerel reklam yatırımları hariç toplam radyo reklamı yatırımı bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında azaldı. Geçen yıl aynı dönemde 66 milyon TL olan radyo reklam yatırımı bu yıl 63 milyon TL’ye geriledi.

-AÇIKHAVA VE SİNEMA REKLAM YATIRIMLARI YÜKSELİYOR-

Açıkhava reklamlarına yapılan yatırım ise yükselişte. Geçtiğimiz yıl 199 milyon TL olan toplam açıkhava reklam yatırımı bu yıl 214 milyon TL’ye ulaşarak yüzde 8’lik bir artış sağladı.

Sinema reklamlarında da yükseliş yaşandı. Sinema reklam yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında arttı. Geçen yıl 34 milyon TL olarak ölçümlenen yatırım bu yıl 41 milyon TL’ye yükseldi.

-DİJİTAL REKLAM YATIRIMLARI YÜZDE 22 ARTTI-

Dijital reklam yatırımları ise yılın ilk yarısında yüzde 22 oranında arttı. Geçen yılın ilk yarısında arama motorları dışındaki dijital reklam yatırımı 541 milyon TL olarak gerçekleşirken bu yılın ilk 6 ayında 662 milyon TL’ye ulaştı.

-YIL SONUNA DEK DÜNYA REKLAM YATIRIMLARINDA YÜZDE 5.3 BÜYÜME BEKLENİYOR-

2015 yılı sonunda tüm dünyada reklam yatırımlarının yüzde 5,3 büyüyerek, 574 milyar USD olması bekleniyor. Yatırımlarda başı çeken ilk beş ülke ise; ABD, Norveç, Avustralya, Kanada ve İsveç.

Reklam Yatırımının GayriSafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSHY) oranı açısından bakıldığında ise dünya ortalaması binde 75 civarındayken bu oran Türkiye’de binde 30-35 olarak gerçekleşiyor. Ekonomik kriz yaşanan ülkelerin Reklam Yatırımı/GSYH oranının Türkiye’nin üstünde olduğu görülüyor. 2015 beklentisi ise bu oranın Türkiye için binde 30 olması yönünde. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@