Devlet Destekleri İçin Gerekli! Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Devlet tarafından sağlanan destekler için gerekli olan evraklardan bir tanesi fakirlik kağıdı. Peki fakirlik kağıdı nereden alınır? Fakirlik kağıdı almak için şartlar neler? Nasıl alınır? Tüm bu soruların yanıtları Kamu Gündemi adresinde.

Devlet Destekleri İçin Gerekli! Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Aile Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda devlet kurumunun sağladığı destek ödemeleri bulunuyor. 

Bakanlıkların, vakıfların, kurumların sağladığı destek ödemelerinden faydalanmak isteyenlerden ilk başvuru aşamasında bazı evrakları derlemeleri istenir. Bu evrakların başında çoğu destek ödemesi için fakirlik kağıdı gelir. 

FAKİRLİK KAĞIDI NASIL ALINIR?

Yardım ödemelerinden faydalanmak isteyenler için Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gelir testi uygulanır. Gelir testi sonucuna göre devlet desteği alınıp alınamayacağına karar verilir. Ancak destekler için ilk başvuru aşamasında ailelerden yada destek başvurusunda buluncak olan kişiden fakirlik kağıdı talep edilir. 

Fakirlik kağıdı olmadan destek ve ödemeler için ilk başvuru yapılamayabilir. Kurumların bazıları, bazı destekler için bu evrağı zorunlu tutuyorlar. 

Peki fakirlik kağıdı almak isteyenler nereye başvuru yapacaklar? Fakirlik kağıdı işlemleri muhtalıklardan tamamlanmakta. Muhtarlıkların dışında ı il veya ilçelerde başka kurumlardan da alınabilir. Aile Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda bakanlığın destek ödemelerinde gereklidir. SGK, valilik gibi kurumların sağladığı desteklerde ise fakirlik kağıdı talep edilmez. 

Öğrenci adına talep edilecek devlet yardım parası, eğitim desteği için kimlk kartı ile birlikte öğrenci belgesi de talep edilebilir. Bu durum destek alınacak kurum veya bakanlığın talebine bağlıdır.

Vatandaşlar kendi yaşadıkları mahalle yada köy muhtarlıklarına giderek bu belgeyi şahsen alabilriler. Fakirlik kağıdı almak için vatandaşlardan çok fazla evrak talep edilmez. Kimlik kartı ile yapılan başvuruların ardından muhtarlıklar duruma göre talep edilen evrağı sağlarlar. 18 yaşını doldurmamış olanlar ve sosyal güvencesi olanlar farkirlik kağıdı alamazlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@