Devlet Desteği Sosyal Yardım Almak İsteyenler Nereye Nasıl Başvuru Yapacaklar? Tüm İşlemler

Devlet tarafından çok sayıda alanda vatandaşlara çeşitli destekler sağlanıyor. Peki bu desteklerden daha önce almamış olan vatandaşlar destek almak için nereye nasıl başvuru yapacaklar? Tüm yapılması gereken işlemler.

Devlet Desteği Sosyal Yardım Almak İsteyenler Nereye Nasıl Başvuru Yapacaklar? Tüm İşlemler

Bilindiği üzere sosyal yardımlar ile ekonomik zorluk yaşayan, ihtiyaç sahibi olan vatandaşların çok sayıda ihtiyacı gideriliyor. 

Aile Bakanlığı üzerinden sağlanan destekler ile vatandaşların nakit ihtiyaçları, barınma ihtiyaçları, çocuğu olan aileler için eğtim destekleri, sağlık destekleri ve benzeri alanda çok sayıda yardım sağlanıyor. Peki devlet destekleri almak isteyenler ilk işlem olarak ne yapacaklar?

DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN İLK ADIM

Devlet desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar aşağıda yer alan listedeki desteklerden hangisine başvuru yapacaksa o desteğin şartlarını öğrenecekler. 

Nakit destek yardımları, gıda yardımları ve barınma destekleri ile diğer bu tür yardımlar için vatandaşlar öncelikle kendi ilçe kaymakamlıklarına gidecekler. Burada kaymakamlık içinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bulunur. 

Vakıf bünyesine giderek destek almak istediği alana dair ön başvuru yapacak. Kurum vatandaşların toplaması gereken evrakları ve yapmaları gereken işlemleri sıralayacak. 

İlk Adım Fakirlik Kağıdı

Desteklerin bir bölümü için kişiden muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı talep edilir. Bunun dışında ailelerin ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını tespit için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kendileri gelir testi uygular. Bu evraklar yardım başvuru aşamasında teslim edilir. 

Diğer İşlemler

Kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vatandaşlardan ayrıca resim, nüfus cüzdanı örneği gibi ek evraklar talep eder. Tüm bu evrakları derleyecek olan vatandaşlar kuruma teslim edecekler. 

İnceleme Süreci Başlayacak

Vatandaşların devlet destek talepleri başvuruların ardından incelenecek. İnceleme süreci sonrasında Aile Bakanlığı'na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kişilerin yardım alıp alamayacaklarını ilan edecek. 

KAYMAKAMLIK YARDIMLARI NELER?

Vatandaşlar kaymakamlık bünyesinden çok sayıda destek ödemesi alabilirler. Hangi alanda destek alınabileceğini merak edenler için 2021 yılı listesi şu şekilde;

* Doğum yardımı, Muhtaçlık aylıkları, 65 yaş üstü yaşlılık maaşları, Kira yardımı, Çocuk yardımı, Dul kadınlar için nakdi yardımlar, Sosyal destek yardım ödenekleri.

* Eşi cezaevinde bulunan kadınlara verilen maaş, Eğitim destekleri, Engelli bireylere verilen maaş, Evde bakım parası, Doğal afet yardımları, Şartlı gebelik kapsamında verilen maddi ve ayni yardımlar.

* Gıda yardımları, Yakacak destekleri, Kıyafet yardımları, Bayram zamanında verilen yardımlar, Proje destek yardımları, Şartlı sağlık yardımları, Bebek maması ve bezi yardımları. Yatalak hastalar için hasta bezi yardımı.

Yorumlar (1)
muzaffer kabak 4 hafta önce
destek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@