Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de! İşten Çıkarma Yasağında Süre Uzatıldı

Pandemi sürecinde uygulanan işten çıkarma yasağının süresinin uzatılmasına ilişkin Resmi Gazete'de karar yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında işten çıkarmalar 30 Haziran tarihine kadar yasaklandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de! İşten Çıkarma Yasağında Süre Uzatıldı

Pandemi sürecinin ilk döneminden itibaren uygulanan düzenlemelerden bir tanesi de işten çıkarma yasağıydı. 

Çalışma hayatında yer alan personellerin işten çıkarılmalarının engellenmesi ve istihdamın korunması adına atılan bu adım halen devam ediyor. Daha önceki karara kapsamında süresi dolmak üzere olan düzenleme yeniden uzatıldı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI İLE İŞTEN ÇIKARILMA YASAĞI SÜRESİ UZATILDI

İş dünyasına sağlanan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi olanaklar ile istihdamın pandemi sürecinde korunması amaçlanıyor. Bu kapsamda hükümet firmaların, şirketlerin personel çıkarmamaları için pandeminin ilk döneminden itibaren işten çıkarma yasağı uyguladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan son düzenlemenin süreci sona ermek üzereyken Resmi Gazete'de yeni karar yayımlandı. 

30 Nisan 2021 Tarihli ve 31470 Sayılı Resmi Gazete'de işten çıkarılmalara dair Cumhurbaşkanlığı Kararı yer aldı. "4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/5/2021 Tarihinden İtibaren 30/6/2021 Tarihine Kadar Uzatılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 3930)" adıyla yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının bulunduğu kararda işten çıkarmaların 30 Haziran'a kadar yasak olduğu ilan edildi. 

İlgili Karar Metni

Cumhurbaşkanlığı Kararında yer alan düzenlemede; "4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17/5/2021 tarihinden itibaren 30/6/2021 tarihine kadar uzatılmasına, mezkur Kanunun geçici 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereceğine karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@