Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla Resmi Gazete'de Yayımlandı, Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı! Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Ne Zaman Sona Erecek?

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini asgari düzeye indirmek için devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının süresi uzatıldı. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı, 31400 sayılı Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla Resmi Gazete'de Yayımlandı, Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı! Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Ne Zaman Sona Erecek?

Türkiye'de çalışma hayatının koronavirüs salgınından asgari düzeyde etkilenmesi için devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneği süresi uzatıldı.

31400 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresi uzatıldı. Kısa çalışma uygulanan iş yerlerinde Kısa Çalışma Ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Yapılan bilgilendirmeye göre Kısa Çalışma Ödeneği 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında bulunan iş yerlerinde bu uygulama Mart ayının sonuna kadar devam edecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SÜRESİ SON DEFA UZATILDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgilendirme yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan son defa Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresinin uzatılacağını açıklamıştı. 31 Mart 2021'den sonra Kısa Çalışma Ödeneği süresi çok olağanüstü bir gelişme olmaması durumunda uzatılmayacak. Bu şekilde Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması Mart ayı sonunda sona erecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan iş yerlerinde çalışanların işten çıkarılmalarına yönelik uygulanan bir tedbirdir. Buna göre kısa çalışmaya geçen iş yerlerinde işverenler çalışanlarının mali yüklerinin çok önemli bir kısmından kurtulabilmektedirler. Gerekli şartları taşıyan ve iş yerleri kısa çalışmaya geçen çalışanlara her ay devlet tarafından belirli oranda maaşları ödenmektedir. Bu maaşlar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanmaktadır. Bu şekilde hem çalışanlar nitelikli elemanlarını salgının ekonomik etkileriyle kaybetmemekte hem de çalışanlar işsiz kalmamaktadırlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@