Commerzbank'tan Türk Ekonomisi Raporu! 2021 Sonu Dolar Kuru, Enflasyon, Faiz Ve Büyüme Beklentileri Değişti!

Dünyanın önemli bankalarından birisi olarak tanınan Commerzbank tarafından Türk lirasına yönelik yeni bir rapor yayınlandı. Bankanın tecrübeli stratejistlerince hazırlanan raporda dolar/Tl tahmini revize edildi.

Commerzbank'tan Türk Ekonomisi Raporu! 2021 Sonu Dolar Kuru, Enflasyon, Faiz Ve Büyüme Beklentileri Değişti!

Commerzbank tarafından 2021 yılına dair Türk lirası için yeni bir rapor yayınlanarak tahminler revize edildi.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Commerzbank'ın tecrübeli stratejistleri tarafından yapılan yeni değerlendirmede 2021 yılı sonunda dolar kuru tahmini 8 TL olarak açıklandı. Aynı banka bir önceki raporda dolar kuru tahminini 8,25 TL olarak açıklamıştı. 2021'in ilk yarısının sonu için de tahminde bulunan Commerzbank dolar kurunun 7 TL ile 7,25 TL arasında olacağını tahmin ettiklerini açıkladılar.

FAİZLER İNDİRİLECEK!

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose bir değerlendirme yaparak kğresel piyasaların şeffaflığı ödüllendirdiğini söyledi. Orta vadede Türk lirası için senaryosunu açıklayan Ghose, Merkez Bankası'nın enflasyonda azalma meydana geldikten sonra faizleri yüzde 15 seviyesine indireceğini tahmin etti.

Ghose'nin analizleri ile şekillenen Commerzbank raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Merkez Bankası enflasyon düşüşünün ardından faizleri indirdiğinde dolar kuru Türk lirası karşısında kademeli bir şekilde yükselişe geçecektir.2021'in sonunda ise dolar kurunun 8 TL'ye ulaştığı görülecektir.”

BÜYÜME TAHMİNLERİ YÜKSELDİ!

Ünlü ekonomist tatha Ghose Türkiye'nin büyümesine dair de tahminlerini revize ettiklerini açıkladı. Buna göre 2021 yılı için daha önce Türk ekonomisi için yüzde 5,8 oranında büyüme tahmin ediliyordu. Bu oran da yükseltilerek yüzde 6,5'e çıkarıldı.

2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ!

Merkez Bankası'nın faiz değişimi yapmayacağını vurgulayan Ghose, “Faizler şimdi yüzde 17 noktasında tutulacaktır. Piyasalar şu anda eğer enflasyon artışı gerçekleşirse Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne dediğine bakmaksızın faiz arttırımı yapacağına inanıyor. Tahminlerimize göre Türkiye'de yıl sonu enflasyonu yüzde 13,4 olurken faizler de yüzde 15'te kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@