Çinli Yatırımcılar Türkiye'de 500'ün Üzerinde Konut Satın Aldı

Küreselleşen dünyanın gelişen ticaretine en hızlı ayak uyduran ve en hızlı yayınlan ülkelerinden biri olan Çin, dünyanın farklı bölgelerinde yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Pandemi sürecinde rotasını Türkiye'ye çeviren Çinli yatırımcılar Türkiye'de 500'ün üzerinde konut satın aldı.

Ekonomi 12.10.2020, 15:13 12.10.2020, 17:13
Çinli Yatırımcılar Türkiye'de 500'ün Üzerinde Konut Satın Aldı

Son dönemde Türkiye’de konut satın alan yabancılar içinde Çinli yatırımcıların ön plana çıkmaya başladığı görülüyor. Diğer ülke vatandaşlarının aksine Covid-19 pandemisi döneminde dahi konut yatırımı yapmaya devam eden Çinliler İstanbul’da aynı bölgede yer alan 500 adet konut satın aldılar.Bu durum İstanbul’da Çin Mahallesi kuruluyor yorumlarını da beraberinde getirdi. Diğer bir yandan da Çinlilerin ilerleyen süreçte daha çok konut yatırımı yapacakları ve 5 yıl sonra da Türkiye’de üretime başlamayı amaçladıkları yatırım çevrelerinde konuşulan konular arasında yer alıyor. Aynı zamanla Çinlilerin yatırımla Türk vatandaşlığı kapsamında ilgisi de yükseliş trendinde.

2019 Rakamları 6 Ayda Geçildi

Özellikle küresel Covid-19 salgınına karşı başarılı bir mücadele örneği gösteren ve tüm dünyaya virüsle mücadele konusunda adeta örnek olan Türkiye aynı zamanda farklı milletlerden yatırımcı çekme konusunda da son yıllarda başarılı bir grafik çiziyor. 2019 yılının tamamında Türkiye’de Çinli yatırımcılara yapılan satış rakamını, 2020 yılının ilk 6 ayında geride bırakan Türkiye, farklı şehirleriyle yabancı yatırımcılara çok özel fırsatlar sunuyor. Dünyanın büyük ekonomilerinin uçuşları iptal ettiği, sınırları kapattığı, hatta sokağa çıkma kısıtlamaları uyguladığı bu dönemde, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmek ve gayrimenkul yatırımı almak Türkiye’nin uluslararası alanda büyük fırsatlara açık bir ülke olduğunun da net bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı geçtiğimiz yıl 500 bini aşarken, bu yıl yine tüm uluslararası seyahat yasaklarına rağmen benzer bir başarının tekrar edilmesi bekleniyor. 250 bin dolara vatandaşlık programına olan ilginin, 2021 yılında da devam etmesi öngörülüyor.

Vatandaşlık İçin Şartlar Neler ?

2018 Eylül ayında getirilen yeni yönetmeliğe göre, 250 bin Dolar değerinde yatırım yapan yabancı yatırımcılara, eşlerine ve 18 yaşından küçük çocuklarına Türk vatandaşlığı hakkı verilmekte. Buna göre, 250 bin dolar değere sahip bir gayrimenkul yatırımı yapan bir yabancının ailesiyle birlikte vatandaşlık başvurusu yapma hakkı bulunuyor. Süreç ise yaklaşık 2-3 ay kadar sürüyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti 500 bin Dolar sermaye ile şirket kuran/satın alan yabancılara veya 500 bin Dolar devlet yatırım araçlarına veya Türkiye’de faaliyet gösteren devlet bankalarına üç yıl çekmemek şartı ile yatıran yabancılara Türkiye Vatandaşlığı veriyor. Yabancıların 18 yaşından büyük çocukları ise Türkiye'de süresiz oturma iznine sahip oluyorlar.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@