Çin'den Denizbank'a 500 Milyon Dolar Tutarında Kredi Sigortası Güvencesi

İSTANBUL(ANKA)-DenizBank, Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu Sinosure ile önemli bir işbirliği ger&...

Haberler 16.11.2015, 13:45
Çin'den Denizbank'a 500 Milyon Dolar Tutarında Kredi Sigortası Güvencesi

İSTANBUL(ANKA)-DenizBank, Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu Sinosure ile önemli bir işbirliği gerçekleştirdi. Yapılan anlaşma ile büyük ölçekli makine alımlarından ara malı ithalatına, altyapı projelerinden, enerji ve telekomünikasyona kadar pek çok alanda Türkiye’de yapılacak yatırımlar için Sinosure DenizBank’a 500 milyon dolar tutarında kredi sigortası güvencesi verdi.

DenizBank, bugün Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu Sinosure ile işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Çinli firmaların Türkiye’de gerçekleştireceği projeler için DenizBank’a sunulan bu sigorta desteği ile, yatırım malı ithalatı olan ve Çinli firmalarla ortak yatırıma giren Türk firmalarına daha uzun vadeli, uygun maliyetli finansman sağlanması hedefleniyor.

DenizBank’ın büyük ölçekli makine alımlarından ara malı ithalatına, altyapı projelerinden, enerji ve telekomünikasyon yatırımlarına kadar pek çok alanda iki ülke yatırımcısının sigorta ve finansman ihtiyacının karşılanmasında etkin rol üstleneceği işbirliği, Türkiye ve Çin arasında son yıllarda ikili yatırımlarla ivme kazanan ekonomik ve ticari ilişkilerin artmasına da katkı sağlayacak.

-“BANKAMIZIN TÜRKİYE’NİN EKONOMİK KALKINMASINA VERDİĞİ DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK”-

Düzenlenen imza töreninde konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş Türkiye'nin Çin’in Asya’daki en büyük, dünyada ise Almanya’dan sonra ikinci büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“2000 yılında sadece 1.3 milyar Dolar olan Türkiye-Çin ticaret hacminin, günümüzde 28 milyar doları aştığını, ayrıca Çin’in doğrudan Türkiye’deki yatırımlarının özellikle son üç senede ivme kazanarak toplamda 1 milyar dolara yaklaştığını görüyoruz. Uzun vadeli yatırımlar her zaman önemli finansman desteği gerektirir. DenizBank olarak son on yılda enerji, altyapı, turizm, sağlık ve eğitim sektörleri öncelikli olmak üzere 300’e yakın projeye yaklaşık 20 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansman sağladık.”

Finansman sağlanan projeler içerisinde enerji ve altyapı yatırımlarına öncelik verildiğini sözlerine ekleyen Hakan Ateş, altyapı yatırımlarına örnek olarak, Türkiye’nin tarihindeki en büyük proje konumunda olan 3. Havalimanı’nın birinci etabının finansmanı için oluşturulan 6 bankalık konsorsiyumu göstererek; 500 milyon Avro’luk payı ile konsorsiyum dahilindeki özel bankalar arasında en yüksek meblağı sağlayan bankanın DenizBank olduğunu belirtti.

Ateş sözlerine şöyle devam etti:

“Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu olan Sinosure bu anlaşma kapsamında Bankamıza, Çinli firmalarla işbirliği içerisinde bulunan Türk firmalarına kullandırdığımız krediler için 500 milyon dolar tutarında kredi sigorta güvencesi sağlayacak. Böylelikle bankamızın Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına verdiği destek artarak devam edecektir. Gerçekleştirilen anlaşmanın ülkelerimiz ve kurumlarımız için hayırlı olmasını diliyor, bu işbirliğinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” (ANKA)

(TB/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@