Çiftçi BAĞKUR’u Şartları Nelerdir? 2021 Çiftçi BAĞKUR Primi Ne Kadardır?

2021 yılı için çiftçi BAĞKUR şartları tamamlanarak kişi emekli olmaya hak kazanır. Bu çiftçi BAĞKUR emeklilik şartları ise detaylı olarak haberimizde anlatılmıştır. Ayrıca Çiftçi BAĞKUR primi tutarı her sene değişiklik gösterir. Bu değişiklik gösteren prim tutarı zamlar ve ödemelere bağlı olarak belirlenir.

Çiftçi BAĞKUR’u Şartları Nelerdir? 2021 Çiftçi BAĞKUR Primi Ne Kadardır?

2021 yılı için çiftçi BAĞKUR şartları tamamlanarak kişi emekli olmaya hak kazanır. Bu çiftçi BAĞKUR emeklilik şartları ise şu şekildedir:

  • Kişinin en az süre ile 15 yıllık sigorta kaydının olması
  • Kişinin sigortasının belirlendiği kişiye göre ve başlangıç tarihine göre değişiklik gösteren emeklilik yaş sınırına gelmiş olunması
  • Kişinin başvurduğu emeklilik türüne göre belirlenen koşulların yerine getirilmesinde sigorta prim günlerinin dolması zorunludur. Bu sigorta prim günleri en az 5400 günlük ödemeyi gerektirir.
  • Yıllık ve prim günü süresini doldurmuş kişilerin yaş sınırı da geldiği zaman Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru formu doldurması ve işlemlerin eksiksiz, zamanın takibinin yapılması.

Çiftçi BAĞKUR Primi Ne Kadardır?

Çiftçi BAĞKUR primi tutarı her sene değişiklik gösterir. Bu değişiklik gösteren prim tutarı zamlar ve ödemelere bağlı olarak belirlenir. Çiftçi BAĞKUR’u için 2021 yılında ödenebilecek en düşük limit aylık kazanca göre belirlenir iken bu miktar en az 1.151,96 TL tutarındadır. Tersi durumda yine 2021 yılı için ödenebilecek en yüksek aylık kazanca bağlı olarak hesaplanan tutar ise 8.639,66 TL olarak belirlenmiştir.

Bunlara ek koşullar için çiftçiye avantaj sağlaması için farklı şartlar öne konulmuştur. Bu şartlar çiftçi BAĞKUR kapsamına bağlı kişilerin sigorta primi ödemesi şartını oluşturur. Buna göre sigorta primi ödeyen vatandaşa 5 puan tutarında indirim hakkı sağlanır. Bu indirim hakkı ile birlikte en az aylık kazanç limiti 1.151,96 TL tutarından 985 TL tutarına iner. Yine indirim hakkı ile birlikte en yüksek aylık kazanç limiti olan 8.639,66 TL tutarından 7.387,54 tutarına iner.

Çifti BAĞKUR Prim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Çiftli BAĞKUR’u prim oranın hesaplanması için belirli yöntemler vardır. Bu yöntemlere göre çiftçi BAĞKUR pirim oranları şu şekilde hesaplanır:

  • Sigortalı çiftçinin kendi belirlediği gelir basamağı göz önüne alınır ve bu gelir tutarının %20’si hesaba dahil edilir.
  • Sigortalı çiftçinin sağlık sigorta primi, sekiz basamakta yer alıyor ise ilk 8 basamağın %20’si, 9 basamakta ya da üstünde yer alıyor ise bulundurdukları basamağın %20’si hesaplanır.
  • İlk defa sigortalı olan çiftçi için ise seçtiği gelir basamağından %25 oranı hesap edilir.
  • Bu gelir basamakları için öncekine göre basamak yükseltmek için iki basamak farkından oran hesaplanır ve aylık kazanç üzerinden alınır.

Çiftçi BAĞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçi BAĞKUR’u için başvuru yapmak isteyen kişiler için aranılan ilk şart 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta kaydı yaptırmaktır. Bu belirlenmiş tarihten sonra sigorta kaydı yapılmış ise BAĞKUR’a kayıt kendiliğinden oluşturulur.  Bu tarihten önce ise kişinin sigorta kaydı, kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru işlemlerini bizzat kendisinin gerçekleştirmesi gerekir.

Çiftçi BAĞKUR’u Başvuru İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çiftçi BAĞKUR’u için başvuru işlemi için gereken evraklar öncelikle başvuru sahibine göre değişiklik gösterir. Başvuru sahibinin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise açılmış kaydı bir işleme gerek yoktur. Kaydı aktif olduğu sürece ödemeleri devam eder.  Fakat başvuru yapacak kişinin kaydı 1 Ekim 2008 tarihinden önce ise kişi geriye dönük tescil sağlamalıdır. Bunun için çiftçi BAĞKUR işlemi için kimlik kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine gitmesi gerekir. Kuruma çiftçilik belgesi teslim edilir. Kurumun vereceği başvuru formu doldurulur.

Başvuru işlemi gerçekleştirilir iken çiftçilik belgesi olmayan vatandaşlar belgelerini E-Devlet sistemi üzerinden temin edebilir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasından belgelerine ulaşabilir ve başvuru adımlarını takip edebilir.

Kamugundemi.com Özel İçerik

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@