Chp'li Öztrak: Dolardaki Artışın Şirketlere Faturası, 1 Ayda 49 Milyar Tl

ANKARA(ANKA) - Bugün açıklanan işsizlik rakamları ve ekonominin genel durumuna ilişkin değerlendirme...

Haberler 15.09.2015, 14:10
Chp'li Öztrak: Dolardaki Artışın Şirketlere Faturası, 1 Ayda 49 Milyar Tl

ANKARA(ANKA) - Bugün açıklanan işsizlik rakamları ve ekonominin genel durumuna ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Milletin aş ve iş sorunu ağırlaşıyor. Reel sektör den gelen feryat ve rakamlar sorunların yakıcılığının her gün arttığını gösteriyor” dedi.

Haziran ayı işgücü ve işsizlik rakamlarını yazılı bir açıklamayla değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak şu tespitlerde bulundu:  

“Mayıs-Haziran-Temmuz aylarını kapsayan Haziran ayı işgücü ve istihdam verileri, işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan artarak yüzde 9,6 çıktığını gösteriyor. Mevsim etkilerinden arınmış işsizlik rakamı ise bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 10,4’e çıktı. Veriler işsizliğin artış eğiliminde olduğunu göstermektedir. Nitekim son bir yılda işsiz sayısı 226 bin artarak 2,9 milyona çıkarken, mevsim etkilerinden arınmış işsiz sayımız 3,1 milyona ulaşmıştır.”

 -“GENÇ İŞSİZ ORDUSU: 913 BİN KİŞİ”-

Özellikle genç işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken Öztrak, “Gençler arasında işsizlik oranı son 14 aydır artmaktadır.  Haziran’da gençler arasında işsizlik ham verilerle yüzde 17,7; mevsim etkilerinden arınmış verilerle yüzde 19,2’dir. Neredeyse her beş gencimizden birisi iş ve istihdamdan mahrumdur. Genç işsiz ordumuz son bir yılda 74 bin artış ile 913 bine çıkmıştır” dedi.

-“REEL SEKTÖR FERYAT EDİYOR”-

CHP’li Öztrak, reel sektörden gelen feryat ve sinyallerin hiç iç açıcı olmadığını da vurgulayarak, “Mevsim etkilerinden arınmış verilere göre Haziran’da sanayi istihdamı 24 bin, inşaat sektörü istihdamı 14 bin gerilemiştir. Piyasalarda nakit akışında sıkıntılar da ağırlaşmaktadır. 2015’in ilk 8 ayında karşılıksız çek tutarı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 49 artmıştır. Türkiye, vatandaşlarına refah, gençlerine iş ve istihdam sağlamanın yollarını aramak zorundadır. Ancak ülkemiz, 7 Haziran’dan sonra, bu gündemden uzaklaştırılmıştır. Seçimlerin ardından milletin ortaya koyduğu iradeye saygı gösterip hızla hükümet kurulması, ekonomide kaybolan güvenin büyük bir koalisyonla tesis edilmesi gerekirken; tüm toplum kesimlerinin uyarılarına rağmen, bu imkân ‘belli makamlar’ tarafından heba edilmiştir” açıklamasında bulundu.  

-“KURUN ŞİRKETLERE FATURASI: 1 AYDA 49 MİLYAR TL”-

“Birilerinin şahsi çıkar ve beklentileri için” Türkiye’nin siyasi belirsizliğe itildiğini, ekonomik sorunların ağırlaştığını belirten CHP’li Öztrak, şunları kaydetti:

“Koalisyon görüşmelerinin sonlandığı 13 Ağustos’tan 14 Eylül’e kadar geçen 1 aylık sürede TL, Dolar karşısında, yüzde 10 değer kaybetmiştir. Reel sektör şirketlerimiz 176,2 milyar Dolar net döviz açık  pozisyonu taşımaktadır. Son bir ayda reel sektör şirketlerinin kur farkı zararı 48,8 milyar TL’ye çıkmıştır. Sıkışan reel sektör ya zam yaparak ya işçi çıkararak ya da borçlarını ödemeyi erteleyerek bu zararı göğüslemeye çalışacaktır. Perşembenin gelişi, Çarşambadan bellidir. Sonuçta yük milletin sırtında kalacaktır.

CHP, ‘Önce Türkiye’, ‘Önce Millet’ diyerek,  ciddiyet ve samimiyetle büyük bir koalisyon kurulması için çaba sarf etmiştir. Ancak muhataplar bunun önemini anlayamamış, milletin iradesini ikmale bırakabileceklerini düşünmüştür. Milletimiz kendisine fatura çıkarmak isteyenlere sandıkta asıl faturayı kesecektir. 1 Kasım’da millet kendi geleceğine el koyacak, cebine ve geleceğine musallat olanlara hak ettiği yanıtı verecektir.” (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@