CHP'den 6 Maddelik Soru Önergesi! TÜVTÜRK Vatandaşı Soyuyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, araç muayenelerini gerçekleştiren TÜVTÜRK hakkında açıklamalarda bulundu. Ulaştırma Bakanlığı'na bir soru önergesi veren Başevirgen aldığı yanıt sonrası konuya ilişkin yeni değerlendirmeler yaptı.

CHP'den 6 Maddelik Soru Önergesi! TÜVTÜRK Vatandaşı Soyuyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen geçtiğimiz günlerde bri soru önergesi ile TÜVTÜRK araç muayenelerine dair bakanlığa sorular yöneltmişti. Toplam 6 farklı sorunun yer aldığı öneriye ise bakanlıktan tek cümlelik yanıt geldi. 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN TEK CÜMLELİK YANIT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na sunulan soru önergesinde Türkiye'de milyonlarca aracın muayenesini yapan TÜVTÜRK'ün verilerinin açıklanması talep edilmişti. Ulaştırma Bakanlığı, CHP'den gelen soru önergesine yantı verdi. 

Sözcü'de yer alan habere göre; Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 6 maddelik soru önergesine tek cümlelik yanıt verildi. “Araç muayene ücretleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35'inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan hükümler dahilinde belirlenerek Bakanlığımızca uygulanmaktadır.”

"TÜVTÜRK VATANDAŞI SOYUYOR" AÇIKLAMASI

CHP Balıkesir Milletvekili Başevirgen soru önergesine verilen yanıt sonrası bazı açıklamalarda bulundu. TÜVTÜRK'ün 2019 yılında özelleştirildiğini hatırlatan CHP'li Vekil, muayene istasyonlarının bu kurumun elinde olması nedeniyle vatandaşların ekonomik olarak olumsuz etkilendiğini ifade etti. Araç muayenelerinde vatandaşlara fahiş fiyatlar uygulandığını ifade eden CHP'li Başevirgen uygulanan fiyatlar hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. 

“TÜVTÜRK’ün fahiş araç muayene ücretlendirmeleri karşısında araç sahibi vatandaşlarımız tepkilerini yüksek sesle dile getiriyor. TÜVTÜRK'te aracın türüne göre 7 dakikalık muayene sonrasında vatandaş 370 TL para ödüyor. Egzoz ve emisyon ölçümleri de dahil edildiğine fiyat 480 TL'ye kadar çıkıyor."

Başevirgen konuşmasının devamında otobüs, kamyon, çekici ve tankerler gibi diğer araçlar için ödenen ücretlerin de yükseldiğini vurgulayarak "Araç muayenesinde tekel olan TÜVTÜRK vatandaşı sömürüyor. Soygun devam ediyor.” açıklamasında bulundu. 

KREDİ KARTI İLE YAPILAN ÖDEMELERDE ALINAN KOMİSYON HUKUKA AYKIRI

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen açıklamalarında ayrıca kredi kartı ile yapılan ödemelerde 10 TL komisyon ücreti alınmasınında hukuka aykırı olduğunu söyledi. "5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. Maddesini" hatırlatan CHP'li Vekil bu düzenleme kapsamında kredi akrtı ile yapılan ödemelerde komisyon veya hizmet bedeli talep edilemez, dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@