Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir? Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Yetim aylığı alan kız çocukları tarafından başvurusu yapılabilen çeyiz parası için herhangi bir yaş sınırı var mıdır? Detaylar haberimizde...

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir? Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Evlenecek olan kişilere devlet tarafından ödenen bir ödenek olan evlilik parası olarak ta bilinen çeyiz parası, belirli şartlar dahilinde verilmektedir. Bir defaya mahsus olarak verilen bu ödenek, SSK tarafından yetim olan kız çocuklarına erilmektedir.

Toplu bir şekilde ödenen bu para, bir defaya mahsus olmakla birlikte geri ödeme gibi bir durum da söz konusu değildir. Çeyiz parası almak için belirli şartların taşınması aynı zamanda gerekli olan mercilere başvuru yapılması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir evlenme ödeneği olan çeyiz parası başvurusu için hazırlanan dilekçe ile birlikte SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Kişi evlendikten sonra bu ödenek için başvurur ve gerekli onay işlemlerinden sonra parayı almaya hak kazanabilir. Yalnızca kız çocuklarına ödenen bir para yardımı olmakla birlikte limit iki yıllık yetim maaşı kadardır. Aynı zamanda birden çok kız kardeş bu haktan yararlanırsa en son evlenen en yüksek miktarda çeyiz parasını alabilir. 

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası miktarı birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Yetim kız çocuklarına ödenen bu ödenek, ortalama 2 yıllık yetim aylığı kadardır. Bu haktan yararlanabilmek için yalnızca yetim olmak yetmez. Kişinin anne veya babasından dolayı ölüm aylığı alma şartı da bulunmaktadır. Kadının evlendiği andan itibaren ölüm aylığı alması durumunda çeyiz parası alma hakkı da vardır. Yalnızca bir kere verilen bu ödenekten yararlanabilmek için ekstra bir şart aranmaz. 

Çeyiz Parası Alma Şartları

Çeyiz parası başvurusunu herkesin yapması mümkün değildir. Belirli şartlar dahilinde ödenen bu paranın ödenmesinde en önemli şart kişinin yetim aylığı alıyor olmasıdır. Bununla birlikte kişinin istenilen belgeleri eksiksiz olarak toplaması gerekmektedir. Başvuru resmi nikah kıyıldıktan sonra yapılabilir. Bir defaya mahsus olarak verilen çeyiz parasından erkek çocukları yararlanamamaktadır. Aynı zamanda çeyiz parası için yaş sınırı da bulunmamaktadır. İlk kez evlenen kişi kaç yaşında olursa olsun başvuruda bulunabilir. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@