Çevre Bakanı Murat Kurum'dan 150 Bin Kişilik İstihdam Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın üzerinde durduğu sıfır atık projesine ilişkin yapmış olduğu konuşmasında 2023 hedefleri kapsamında 150 bin kişilik istihdam sağlanacağını açıkladı.

Çevre Bakanı Murat Kurum'dan 150 Bin Kişilik İstihdam Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Van Gölü Sempozyumu'na katıldı. Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında gerçekleştirilen ve çeşitli kurumların ortak düzenlediği etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Çevre Bakanı Murat Kurum sıfır atık projesine dair konuştu. 

150 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Murat Kurum, Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen sıfır atık projesinin Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildiğini hatırlattı. 3 yıllık çalışma sürecinde sıfır atık projesi ile 17 milyon ton kullanılabilir atığın geri dönüştürüldüğünü ifade eden Bakan Murat Kurum geri dönüşüm ile 17 milyar TL katkı sağlandığını duyurdu.

Sıfır atık projesi ile 209 milyon ağacın kesilmesini engellemiş olduğunun altını çizen Murak Kutum geri kazanım oranının da yüzde 13 seviyesinden yüzde 19 seviyesine ulaştığını söyledi. 2023 yılı hedefleri kapsamında sıfır atık projesinde hedefin yüzde 35, 2035 yılında ise hedefin yüzde 60 olduğu ifade edildi. 

Proje ile elde edilen istihdam başarısı hakkında da bilgi veren Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projenin önümüzdeki dönem hedeflerine dair bilgi verdi. 

"Projeyle hedefimiz, 2023 yılına kadar 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamaktı. 60 bin kardeşimizin sıfır atık uygulamaları kapsamında çalışmaya başlamasını sağladık. 2023 hedefimizi de güncelliyoruz, 150 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz."

Konuşmasının devamında Bakan Murat Kurum tasarruf hedeflerinin 20 milyar TL'den 30 milyar TL'ye yükseltildiğini söyledi. Bakan Kurum konuya dair sözlerini "Yakın zamanda kurduğumuz Türkiye Çevre Ajansımızla birlikte projemizin yaygınlaşmasına ve atık yönetiminde önemli bir ivme kazandırmış olacağız." ifadeleri tamamladı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@