Çetin Doğan'ın Damadı 1 Kasım İçin Ne Dedi?

-Balyoz davası sanıklarından Çetin Doğan’ın damadı olan ve yargı sürecinde AK Parti iktidarına...

Haberler 11.11.2015, 11:40
Çetin Doğan'ın Damadı 1 Kasım İçin Ne Dedi?

-Balyoz davası sanıklarından Çetin Doğan’ın damadı olan ve yargı sürecinde AK Parti iktidarına ağır eleştirilerde bulunan Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Dani Rodrik, 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi.

-Yatırımcıların AK Parti çoğunluk hükümetinin alternatiflere göre çok daha iyi olduğunu gördüklerini kaydeden Rodrik, eleştirilerini de sürdürdü.

ANKARA(ANKA) – Balyoz davasından aklanan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın damadı olan ve yargı sürecinde AK Parti iktidarına ağır eleştirilerde bulunan Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Dani Rodrik 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi. Rodrik, “Yatırımcılar AK Parti çoğunluk hükümetinin olası bir alternatiften çok daha iyi olacağına açıkça inandı. Alternatifler zayıf ve kararsız bir koalisyonu ya da azınlık hükümetini izleyen siyasi belirsizlik dönemiydi” dedi. Rodrik AK Parti’ye bazı eleştirilerde de bulundu.

Rodrik, Project Syndicate’de kaleme aldığı makalesine “Finansal Piyasalar Siyaseti Yanlış Okuduğunda” başlığı attı. Bugün iş çevrelerinde AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığa yükseldiği dönemden önceki dönem hakkında güzel şeyler söyleyecek birini bulmanın zor olduğunu iddia eden Rodrik, “Hata yapmayın: cumhurbaşkanının parti politikalarının üstünde olması gerekirken, Erdoğan dümende çok duruyor” dedi.

-“DIŞARIDA AB VE IMF, İÇERİDE LAİKLER AK PARTİ’NİN…”-

Finansal piyasaların şu anda açıkça istikrardan elde edilen primle 1 Kasım sonuçlarını selamladıklarını anlatan Rodrik, “Yatırımcıların açıkça inandıkları şekilde bir AK Parti çoğunluk hükümeti olası bir alternatife göre çok daha iyi olacaktı: Zayıf ve kararsız bir koalisyon ya da azınlık hükümeti sonrasında bir siyasi belirsizlik dönemi” dedi.

AK Parti’nin ilk iktidara geldiği 2002’den sonraki birkaç yılın gerçekten iyi yıllar olduğunu kaydeden Rodrik, “Ancak partinin zararlı olma kapasitesi dışarıda AB ve IMF içeride ise laikler tarafından kısıtlandı. Bu sınırlar kaldırıldığında da Erdoğan’ın hükümetleri ekonomik popülizmi ve otoriter siyaseti kucakladı” iddialarında bulundu.

-GÜLEN HAREKETİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ-

Telefon dinlemeleri ve 17-25 Aralık konusundaki görüşlerini ise Rodrik, “AKP polis yetkililerinin Gülen hareketi yandaşı olduklarını ve soruşturmanın Erdoğan’ı makamından etmeyi hedefleyen siyasi saikle yapıldığını savundu. Her iki iddia da büyük ihtimalle doğru. Ancak hiçbiri AKP hükümetinin yolsuzluk iddialarının üzerine gitmesindeki bariz kanunsuzluğu haklı göstermiyor: Sonuç Brezilya’dan farklı olarak Türkiye’nin kurumları yıllarca ekonomik büyüme ve kalkınmayı engelleyecek ölçüde ele geçirilmiş ve bozulmuş durumda” dedi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@