Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? Cenaze Yardımı 2021

Cenaze ödeneği başvurusu, temel olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezi aracılığı ile yapılır. Başvuruların nasıl yapılacağı ise haberimizde detaylı ve en güncel haliyle anlatılmıştır.

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? Cenaze Yardımı 2021

Cenaze ödeneği başvurusu, temel olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezi aracılığı ile yapılır. Başvurular şu şekilde gerçekleşir:

SGK’ ya ödenek için başvuru talebinde bulunacak kişiler vefat durumu içerisindeki 5 yılda belirtilen belgelerin sağlar. Bu şekilde başvuru süreci başlatılır.

 1. Belgelerin sağlanmaması durumunda kişiler haktan vazgeçmiş sayılarak vazgeçmiş kategorisinde değerlendirmeye alınır.
 2. Başvuru sürecinde istenen belgeler onaylanır ise ücret Ziraat Bankası hesabına aktarılır.
 3. Cenaze ödeneğinin ücreti her ayın 8’ ile 14’ ü arasında yatırılır.

Enflasyon oranının değişimine bağlı olarak verilen cenaze ödeneği tutarı da farklılık gösterir. Güncel olarak verilen tutar 801,00 TL’dir. Başvuru işlemleri E-devlet üzerinden gerçekleşir. Bunun için kişilerin T.C. kimlik numarasını ve E-devlet şifrelerini bilmeleri yeterlidir.

Cenaze Ödeneği Nedir?

Cenaze ödeneğinin tanımlanması temelde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca belirlenen şartlara uygun vefat durumunun gerçekleşmesinin ardından verilen yardım olarak yapılır. Bu şartlar şu şekildedir:

 1. SGK bünyesinde çalışan kişilerin bu çalışma hayatını devam ettirmesi ya da emekli almaya hak kazanmış olması,
 2. Yaşlılık maaşından ya da sigortalı olarak 1 yıllık süreci geçirmiş olması,
 3. Aynı sene içerisin de işten çıkarılmış sigortalı kişilerin vefat eden kişiye yardım etmrsi durumunda yakınlarına da ödenir.

Cenaze ödeneğinin alınabilmesi için kişilerin iş kazası ya da meslek hastalığından dolayı vefat etme kriteri gibi şartların sağlanması gerekir. Aynı zamanda temel olarak cenaze ödeneğinin verildiği kişiler defnedilme sürecini yürüten kişilere verilir.

Cenaze Ödeneğinin Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Cenaze ödeneğinin alınmasındaki şartlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Ödenekten yaralanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

 1. Devamlı olarak iş görmezlik geliri alarak vefat eden,
 2. Emeklilik ya da yaşlılık aylığı alrak vefat eden,
 3. İş kazası ya da meslek hastalığı kapsamında vefat eden,
 4. Yaşlılık ve ölüm sigortasına sahip kişilere prim ödenen sigortalıların vefat etmesi halinde hak sahiplerine bu ödenek verilir.

Bu şekilde belirtilen kriterleri sağlayan kişilere vefat eden kişiler kapsamında defnedilme işlemlerinin yürütülmesi için cenaze ödeneği verilir. Bu bir cenaze yardımı olarak değerlendirilen sosyal yardım sistemidir.

Cenaze Ödeneği için İstenen Belgeler Nelerdir?

Cenaze ödeneği için istenen belgeler, şu şekildedir:

 1. Cenaze yardımını talep edilmesine ilişkin dilekçe,
 2. Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ya da raporu,
 3. Cenaze ödeneği kapsamında başvuru talebinde bulunan kişinin nüfus cüzdan fotokopisidir.

Bu belgelerden olan cenaze ödeneği talebine ilişkin dilekçenin öncelikle muhtar tarafından onaylatılması gerekir. Belgelerin tamamlanmasında herhangi bir eksik olmaması önemli bir koşuldur. Aksi halde kişilerin hak talep etmesi geçersiz sayılır. Bu başvuru talebi için istenen belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.

Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir?

Cenaze ödeneğinin verildiği kişiler şu şekilde sıralanır:

 1. Sigortalı olarak cenaze ödeneğine başvuru yapan kişinin eşine, çocuklarına eğer yoksa anne, babasına eğer onlar da yok ise kardeşlerine verilir.
 2. Gerçek ya da yasal olarak cenazenin kaldırıldığı ispatlanır ise, bu işlemi gerçekleştiren yasal ya da tüzel kişilere cenaze masrafları ödenir.
 3. Cenaze ödeneğinin yasal ya da tüzel kişilere ödenemez ise, onaylanan hesap miktarının aşılmaması şartı ile belge de belirtilen masraf miktarı, masrafı gerçekleştiren ya da tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneği için başvurular SGK il Müdürlüklerine ve SGK merkezlerinde yapılır. Ölüm tarihinin nüfus kütüğüne ilenmemesi durumunda cenaze ödeneğinden faydalanılamaz. Bunun için ölüm tarihine ilişkin bir dilekçe yazılarak, başvuru sürecinde verilmelidir.

Kamugundemi.com Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@