‘Cdp Su A Listesi'nde Türkiye'den Şirket Yok

İSTANBUL(ANKA )- CDP’nin ‘Aksiyonu Hızlandırma’ (Accelerating ...

Haberler 27.10.2015, 14:55
‘Cdp Su A Listesi'nde Türkiye'den Şirket Yok

İSTANBUL(ANKA )- CDP’nin ‘Aksiyonu Hızlandırma’ (Accelerating Action) başlıklı yeni Küresel Su Raporu’na göre dünyada toplamda sekiz şirket, su yönetimine yaklaşımlarından ötürü CDP Su A Listesi'ne girmeye hak kazandı. Bu liderler listesinde Türkiye’den şirket bulunmuyor.

CDP’nin bu yıl ilk defa açıklanan Türkiye sonuçlarına göre, şirketlerin yüzde 36'sı son raporlama yılında sudan kaynaklı olumsuz etkilere maruz kaldığını bildiriyor. Şirketlerin yüzde 64'ü suyun işletmeleri için önemli bir risk haline geldiğini bildirirken, yüzde 86’sı ise suyun şirketleri için fırsat yarattığını belirtiyor.

CDP Su Programı ilk kez 2015 yılında Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, Garanti Bankası’nın desteği ve işbirliğiyle hayata geçirildi. CDP 2015 Küresel Su Raporu’nun çıktılarının yanı sıra Deloitte Türkiye’nin de desteğiyle hazırlanan Türkiye’den yanıt veren şirketlerin analizini içeren CDP Türkiye Su Sonuçları Raporu düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda açılış konuşmalarını Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Sondan Durukanoğlu Feyiz ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin yaptı. CDP Su Programı Başkanı Cate Lamb’in video mesajından sonra Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Dr. Melsa Ararat CDP Küresel Su Raporu ve Türkiye sonuçlarını sundu.

-“HESAPLAMALAR 2030 YILINA KADAR TÜRKİYE'NİN SU KITLIĞI YAŞAYAN ÜLKELER ARASINA GİRECEĞİNE İŞARET EDİYOR’’-

Toplantıda konuşan Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, “Hesaplamalar, süregelen anlayışla yaşamaya devam edersek 2030 yılına kadar Türkiye'nin su sorunu yaşayan ülkeler değil su kıtlığı yaşayan ülkeler arasına gireceğine işaret ediyor.  Bu gidişatı önleyebilmek için birey, kamu ve özel kurumlar olarak hepimizin sorumluluğu var.  Endüstrinin hemen hemen tüm sektörlerinin en önemli tüketim girdisi maalesef sudur” dedi.

 -“SU KAYNAKLARINA İLİŞKİN RİSKLERİN ÖZEL SEKTÖR TARAFINDAN BENİMSENMESİNİ HEDEFLİYORUZ’’-

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise konuşmasında şunları söyledi:

 “Ülkemizde suyun durumunu çarpıcı sonuçlarla ortaya koyan CDP Global Su Raporu, bugünkü tüketim alışkanlıkları devam ettiği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde, suyun yakın bir gelecekte küresel bir kriz konusu olacağına, ülke ekonomilerinin ve dolayısıyla toplumların üzerinde ciddi etkileri olacağına işaret ediyor. Garanti Bankası olarak, sorumlu ve sürdürülebilir bankacılığın temel prensibinin, attığımız adımların sonuçlarını önceden düşünerek hareket etmek olduğuna inanıyoruz. İş dünyası olarak, operasyonlarımızda suyu verimli kullanmanın ötesine geçerek gereken önlemleri tüm değer zincirinde uygulamamız gerekiyor. Bu doğrultuda, CDP Su Programı’na verdiğimiz destekle Türkiye’de entegre su yönetimi anlayışının daha geniş kitlelere yaygınlaştırılmasını ve su kaynaklarına ilişkin risklerin özel sektör tarafından benimsenmesini hedefliyoruz.’’

-“ÇOK SAYIDA ŞİRKET HÂLÂ SU RİSKLERİNİ ANLAMLI BİR ŞEKİLDE ELE ALMIYOR’’-

CDP Su Programı Başkanı Cate Lamb, “Dünya Ekonomi Forumu'nun dünyayı önümüzdeki yıllarda kötü etkileyebilecek kuraklık, artan sel tehlikesi ve bozulan su kalitesi gibi küresel su krizlerine dikkat çektiği 2015 zor bir yıl oldu. Su riski bu yıl bir numaradayken, üç yıl önce ilk 20’de bile değildi.  Bence bu, kurumların su sorununa ve gelecekte ekonominin istikrarlı ve dirençli bir şekilde büyümesi için yapılması gerekenlere dair bilinçlenmelerinin bir yansımasıdır. Bu yıl yaptığımız analizlerde, lider şirketlerin geride kalanlarla arayı açmasına rağmen genel performansta ciddi bir boşluk olduğu görüldü. Çok sayıda şirket hâlâ su risklerini anlamlı bir şekilde ele almıyor’’ diye konuştu.

CDP Su Raporu çıktılarını aktaran Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Dr. Melsa Ararat, “Türkiye’nin genel olarak su güvenliği açısından yüksek riskli ülkeler arasında olduğu da son zamanlarda sıkça dile getirildi. Bu yıl CDP Türkiye operasyonu kapsamında CDP Su Programını başlatmamızın sebebi su ile ilgili risklerin daha kapsamlı ve sistematik bir biçimde ortaya çıkmasına aracılık etmek ve su güvenliğinin yeniden tesis edilmesine yönelik diyaloglar için itibarlı bir düzlem sağlamak” dedi.

CDP Türkiye 2015 Su Programı Sonuçlarına göre, Türkiye’de CDP’nin davet yolladığı şirketlerin yanıt verme oranı çok düşük. Davet yollanan 51 şirketin yüzde 84'ü 2015 yılında CDP Su Programı’na yanıt vermedi. CDP’ye yanıt veren şirketlerin yüzde 36'sı son raporlama yılında sudan kaynaklı olumsuz etkilere maruz kaldığını bildiriyor. Raporlama yapan şirketlerin yüzde 64'ü suyun işletmeleri için önemli bir risk haline geldiğini belirtirken, şirketlerin yüzde 86'sı suyun operasyonel, stratejik veya ekonomik fırsatlar sunduğunu ifade ediyor. Yüzde 79'u su politikalarının, stratejilerinin ve planlamasının, yani bütünüyle kurumsal su yönetimi konusunun yönetim kurulu seviyesinde ele alındığını bildiriyor.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@