Çaykur, Organik Çay Projesi İçin Üniversitelerle İşbirliğine Gidiyor

RİZE(ANKA) - ÇAYKUR, Organik Çay Projesi kapsamında üreticilerin en büyük sorunlarından biri olan organik gübre için üniversitelerle işbirliği yaparak çözüm üretmeye devam ediyor.    Organik Çay Projesi kapsamında üreticiler

Haberler 12.05.2015, 18:31
Çaykur, Organik Çay Projesi İçin Üniversitelerle İşbirliğine Gidiyor

RİZE(ANKA) - ÇAYKUR, Organik Çay Projesi kapsamında üreticilerin en büyük sorunlarından biri olan organik gübre için üniversitelerle işbirliği yaparak çözüm üretmeye devam ediyor.   

Organik Çay Projesi kapsamında üreticilerin en büyük sorunlarından biri olan organik gübre için ÇAYKUR, üniversitelerle işbirliği yaparak çözüm üretmeye devam ediyor.   Proje kapsamında Rize’nin Çayeli İlçesi Senoz vadisindeki Yeşiltepe Köyü hinterlandındaki çay bahçelerinde bir yıl süre ile yürütülecek organik gübre uygulaması projesine törenle start verildi.

Çaykur Genel Müdürlüğü ile Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde başlayan proje ile Organik Çay Tarımında yaşanan gübre problemine çözüm amaçlanıyor. Proje kapsamında, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümünce geliştirilen formülasyonla üretilen,  uluslararası sertifikasyona haiz organik katı ve sıvı gübreler Yeditepe Sağlık A.Ş. tarafından bedelsiz olarak temin edilerek,   Çaykur Araştırma Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü uzmanlarının gözetiminde köydeki gönüllü üreticiler tarafından uygulama yapılıyor.

Organik çay tarımının yaygınlaştırılması için önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirilen projenin startı Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Nurcan Baç,  Çayeli Belediye Başkanı Atılla Esmen, Yeditepe Sağlık A.Ş. yönetim Kurulu Başkanı Emrah ince,  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü  öğretim üyesi  Prof. Dr. Metin Turan, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Dr. Turgay Turna, Çaykur Tarım Daire Başkanı Süleyman Bekar,  Çayeli Ziraat odası başkanı Mustafa Demirci,  Organik çay tarımı yapılan Çaykur Fabrika Müdürleri  ve Tarım kısım Müdürleri, Çaykur  Çay araştırma Enstitüsü personeli, TEMA Vakfı  Rize Temsilcisi  Nevzat Özer, Çayeli Dernekler Federasyonu Başkan yardımcısı Mustafa Yeşildağ,  Senoz Yöresi Derneği Başkan vekili Ahmet Ali Kork, Yeşiltepe köyü Derneği Başkanı Ahmet Saral,  Senoz vadisinde organik çay tarımı yapılan 11 köy muhtarı ile çok sayıda üreticinin katıldığı törenle Yeşiltepe Köyünde verildi.

-“SENOZ VADİSİ ORGANİK ÇAY İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”-

Senoz vadisinin organik çay projesi açısından çok önemli bir yer olduğunu belirten ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu:

“Senoz Vadisi Yeşiltepe köyündeyiz. Senoz vadisi organik çay uygulamamız açısından önemli bir vadi. Bize her türlü desteği gönülden verdiler. Birlikte çok güzel çalışmalar yaptık, çok rahat ve hızlı yol aldık. Tabii bu konuda Yeditepe Üniversitesinin de bize çok büyük desteği katkısı var. Sayın rektörümüz sağ olsunlar ekibiyle beraber burada ve bu uygulamayı birlikte yapıyoruz. Uygulama yaptığımız araçları buraya mahsus organik gübre uygulamasına mahsus olarak yaptırdılar ve sıvı gübrenin nasıl uygulanacağını hep beraber gördük izledik.”

-“HEM GÜBREYİ HEMDE UYGULAMA YÖNTEMİNİ ARAŞTIRIYORUZ”-

Organik çay üretimine başlayan üreticilerin en büyük sıkıntılarından birinin uygun gübre ve uygulama şeklinin olduğunu vurgulayan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu:

“Yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde iki tür gübre ortaya çıktı. Bir sıvı gübre var bir de katı gübre var. Sıvı gübre yaprak gübresidir. Yapraktan bitkiyi besler. Uygulaması diğer gübrelere göre daha kolay. Burada şuanda yapılan uygulama ona yönelik. Katı gübreyi ise toprağa vermek gerekiyor. Doğrusu da odur. Yani en etkilisi de gübrenin toprakla buluşmasıdır. Bunun için de üreticilerimizin biraz daha çayıyla, bahçesiyle ilgilenmesi gerekiyor. Çiftçiliğin gereği de budur. Yani toprağın kazılarak gübrenin verilmesi havalandırılarak verilmesidir. Biz organik çay üretiminde gübreleme konusunda ki en doğru uygulamaları Yeditepe Üniversitesiyle çok değerli ekibiyle hocalarıyla beraber oluşturmaya ve bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Birlikte de bu konuda uygulamalar yapıyoruz.”

-“ORGANİK ÇAY BÖLGENİN GELECEĞİ”-

Çalışmalara destek veren Yeditepe Üniversitesine katkılarından dolayı teşekkür eden ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Organik Çay Projesi” nin bölge için çok önemli olduğunu, bu kapsamda bölgenin ekolojik turizm için de bir cazibe merkezi olacağının altını çizdi. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu şöyle devam etti:

“İnşallah çalışmalarımızı sürdüreceğiz, çünkü organik çay bölgenin geleceğidir. Bizim en önemli projemizdir. Bu dünya çapında bir projedir. Dünyanın en büyük organik havzasını oluşturmak gibi büyük bir hedefimiz var. Aynı zamanda dünyanın en değerli çayını üretip ki diğer ülkelerin böyle bir potansiyeli yok.  Kimyasal kullandıkları için haşereye karşı pestisit kullandıkları için biz bu avantajımızın organik çayla en azami seviyeye çıkarmak ve en değerli çayı üreterek bütün dünya pazarlarına bunu sunmak ve üreticilerimize de en yüksek geliri sağlamayı hedefliyoruz. Ama bunun öncesinde bölgenin bozulan ekolojik yapısını çevre yapısına bölgeyi kavuşturmayı, bölge de yaşayan canlılar için en uygun çevre ortamını oluşturmayı tekrar hedefliyoruz. Yani biz bu çevreyi torunlarımızdan çocuklarımızdan emanet aldık, biz onlara bu emaneti dedelerimizin bize bıraktığı gibi en sağlıklı şekilde devretmek istiyoruz. Bozulmuş tahrip edilmiş toprağın, özelliği yok olmuş, canlılar ölmüş, balıkların büyük bölümü ölmüş, meyvelerin çoğu ortadan kalkmış ve olanlarında tadı bozulmuş şekilde değil. Çok sağlıklı bir şekilde organik bir havza oluşturup inşallah emaneti gelecek nesillere en sağlıklı şekilde devretmek istiyoruz.”  (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@