Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması! İŞKUR Otomatik Uzatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına dair Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'de açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına ilişkin detayları açıkladı.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması! İŞKUR Otomatik Uzatacak

Pandemi sürecinde üçüncü dalga etkileri oluşması ve ek kısıtlama kararlarının alınması iş dünyasını zora sokmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu süreçte sağlanacak desteklere dair yaptığı son açıklamasında kısa çalışma ödeneğini devam edeceğini açıklamıştı. 

31 Mart tarihinde sona eren desteğin yeniden sağlanacağını ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sektör farkı olmadan tüm işletmelere kısa çalışma ödeneği verileceğini bildirdi. Ödemeler için sağlanacak destek süreci ise iki ay olacak. 

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN DETAYLARI AÇIKLADI

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmış kısa çalışma ödeneğine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. 

Bakan Bilgin yazılı açıklamasında 2 aylık sürecin Mayıs ve Haziran aylarında geçerli olacağını ifade ettiği yazılı açıklamasında ayrıca kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak olan işletmeler için başvurulaın İŞKUR tarafından otomatik olarak uzatılacağını söyledi. 

Yazılı açıklamada yer alan ifadelerde 31 Ocak'a kadar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunmuş iş yerleri için kısa çalışma süresinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla uzatıldığı 30 Haziran tarihine vurgulandı. 

Kısa Çalışma Ödeneğine Dair Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in Yazılı Açıklaması

"2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışmadan yararlanan işverenler için nisan, mayıs ve haziran aylarında İŞKUR tarafından otomatik uzatma işlemi gerçekleştirilecek. İşverenlerimizin İŞKUR ile irtibata geçerek 2021 Nisan ve sonrası için çalışılmayan süreleri bildirmeleri yeterli olacak. Salgın sebebiyle daha önce iş yerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin de İŞKUR birimleri ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir."

Mart Ayından Önce Yararlanmayanlar

Kısa çalışma ödeneğinden mart ayından yararlanmayan ancak yeni karar ile birlikte yararlanmak isteyen işverenler Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden ilk başvuru işlemlerini tamamyacaklar. 

Yorumlar (1)
Mehmet 3 hafta önce
İyi güzelde bu 1500 TL nasıl geçinim 4 çocuk Allah vıcdan merhamet versin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@