Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile EYT Yasası Çıkarsa İlk Emekli Olacaklar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT konusunda özel çalışmada bulunmuş bir isim. Peki Vedat Bilgin ile EYT konusunda sürpriz müjdeler yaşanması durumunda kimler emekli olabilecek? İşte EYT Yasasıyla emekli olabilecekler.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile EYT Yasası Çıkarsa İlk Emekli Olacaklar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik alanında çok önemli bir değişim yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin gelmesinin ardından Aile Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı birleştirilmişti. Dönemin ilk bakanı ise Zehra Zümrüt Selçuk olmuştu. Uzun bir süre bu şekilde devam eden sistem kısa süre önce yenilendi. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI GERİ GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu. 

Çalışma Bakanlığı'nın başına ise Vedat Bilgin getirildi. Vedat Bilgin 1954'te Bayburt doğumlu olan Vedat Bilgin Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi mezundur. Çalışma alanında çok deneyimli olan Vedat Bilgin azi Üniversitesi İİB Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu.

VEDAT BİLGİN'İN EYT ÇALIŞMALARI

Vedat Bilgin 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile kurulan EYT araştırma komisyonunun başında yer almıştı. Bilgin o dönem, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları, talepleri ve çözüm önerilerine ilişkin çalışmalarda bulunmuştu. 

EYT YASASI ÇIKARSA KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

Çalışma Bakanlığı görevine Vedat Bilgin'in getirilmesinin ardından emeklilikte yaşa takılanlar bu alanda yeni çalışmalar olabileceği konusunda ümitlendiler. Peki bakanlık bu alanda bir çalışma yürütürse ve düzenleme kabul edilirse kimler emekli olabilecek. 

EYT Yasasının çıkması durumunda ilk emekli olacak vatandaşlar prim şartını tamamlamış, sigortalılık gün şartını tamamlamış ve emekli olmak için sadece yaş şartının tamamlanmasını bekleyenler emekli olabilecekler. Olası bir EYT düzenlemesinde kritik tarih Eylül 1999 yılı ve öncesi olacak. Bu tarihten önce ilk prim ödemesi yapmış olanlar düzenlemeden kısa, orta veya uzun vadede faydalanacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@