Çağdaş Gazeteciler Derneği: Mehmet Baransu Serbest Bırakılsın, Tutuksuz Yargılansın

ANKARA(ANKA) - Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, “Mehmet Baransu’nun Sal...

Haberler 15.11.2015, 12:50
Çağdaş Gazeteciler Derneği: Mehmet Baransu Serbest Bırakılsın, Tutuksuz Yargılansın

ANKARA(ANKA) - Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, “Mehmet Baransu’nun Salı günü İstanbul’da Anadolu adliyesinde duruşması var. Bu duruşmada, Baransu tutuksuz yargılanmalı ve özgürlüğüne kavuşmalıdır” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Gazeteci Mehmet Baransu’nun yaptığı haberler ve yazdığı yazıları nedeniyle 9 aydır tutuklu olduğunu anımsatarak, “ÇGD olarak, hiçbir gazetecinin, yazarın yaptığı haberler, yazdığı yazılar, yorumlar, değerlendirmeler nedeniyle cezaevinde bulunmasını hiçbir koşulda kabul etmiyoruz. Hem genel olarak evrensel basın ve ifade özgürlüğü ilkeleri, hem ülkemizdeki anayasa ve yasalar açısından da bu uygulama hukuksuzdur. Gazetecilik mesleğine yönelik baskıdır, tehdittir. Bu sektörde çalışan birçokları gibi, Baransu’nun gazeteciliği zaman zaman tartışma konusu oldu. Olmalı da. Ancak bu tartışma kendisinin özgür olduğu, bizlerle eşit koşullarda olduğu zaman yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Abakay, Mehmet Baransu’nun Salı günü İstanbul’da Anadolu adliyesinde bir duruşmasının olduğunu belirterek, “Bu duruşmada, mahkeme heyetinden, yargıdan, bağımsız ve hukuk içinde karar vermesini, Baransu’ya yapılan haksızlığa son verilmesini, tahliye edilmesini talep ediyoruz. Baransu tutuksuz yargılanmalı ve özgürlüğüne kavuşmalıdır” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@