Bütçeye 4.5G Dopingi

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesinin Ekim ayında 7,2 milyar ...

Haberler 17.11.2015, 14:40
Bütçeye 4.5G Dopingi

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesinin Ekim ayında 7,2 milyar lira fazla verdiğini açıklarken, bütçedeki fazlalığın BTK tarafından gerçekleştirilen 4.5G ihalesi nedeniyle üç operatör tarafından yapılan ödemelerden kaynaklandığı ortaya çıktı. BTK tarafından yapılan 4.5G ihalesi nedeniyle Ekim ayında Hazine’ye 2 milyar 40 milyon Avro ödeme yapıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen ihalede 3.5 milyar Avro gelir elde edilirken, KDV’nin de eklenmesi ile elde edilen gelir 4 milyar Avro’yu geçti.

-4.5G’DEN 2 MİLYAR AVRO GİRDİ-

BTK açıklamasına göre BTK tarafından gerçekleştirilen ihaleyi kazanan işletmecilere ise yetki belgeleri 27 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle verildi. 27 Ekim’deki yetkilendirme töreninden bir gün önce 26 Ekim tarihinde ise ihaleyi kazanan 3 operatör tarafından ilk taksitler ve KDV’nin tamamı Hazine’ye ödendi.

Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından 4.5G ihalesiyle ilgili ilk ödemeleri Ekim ayında yaparken, ilk ödemeler ile Hazine’nin kasasına 2 milyar 40 milyon Avro karşılığı olarak yaklaşık 7 milyar TL gelirin girdiğine dikkat çekildi. Vodafone ihale bedelini peşin olarak öderken, Turkcell ile Avea ise taksitli ödeme seçeneğini tercih etti. 4.5G ihalesinden elde edilen gelirlerin tamamının 2017 yılının Nisan ayında tamamlanması planlanıyor.  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@