Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası: Ekonomik Veriler Memnuniyet Verici

ANKARA(ANKA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili İsmail Kuş, ihraç pazarlarında yaşanan ...

Haberler 10.09.2015, 17:00
Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası: Ekonomik Veriler Memnuniyet Verici

ANKARA(ANKA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili İsmail Kuş, ihraç pazarlarında yaşanan sorunlara ve Türkiye’nin içinde bulunduğu sancılı döneme rağmen büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili İsmail Kuş, bugün açıklanan 2015 yılı 2’nci çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi. Türkiye’nin söz konusu dönemde yüzde 3,8 ile dünyanın en hızlı büyüyen 7’nci ülkesi olduğuna işaret eden BTSO Başkan Vekili İsmail Kuş, “Türkiye, ikinci çeyrek büyüme performansıyla AB ülkeleri ve ABD’yi geride bırakmayı başarmıştır. Üstelik bu rakamlara dünya ticaretinde yavaşlamanın olduğu ve ihraç pazarlarımızda yaşanan sorunlara rağmen ulaşmamız da büyük anlam taşımaktadır” dedi.

-“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”-

Türkiye’nin yumuşak karnı olarak nitelendirilen cari açıktaki iyileşmeyi de değerlendiren İsmail Kuş, cari açıkta yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 milyar dolarlık düşüş olduğunu kaydetti. Cari açıktaki düşüşün de ülke ekonomisi açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirten İsmail Kuş, “Ülke olarak çok kritik bir süreçten geçtiğimiz bir dönemde ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler bizlere büyük moral oldu. İş dünyası olarak bizler, kentimizin ve ülkemizin geleceği adına var gücümüzle çalışmaya, katma değerli üretimimizi artırmaya ve yeni istihdam alanları oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

-“KURLARIN İSTİKRARA KAVUŞMASINI BEKLİYORUZ”-

BTSO Başkan Vekili İsmail Kuş, dövizdeki rekor artışlara ilişkin görüşlerini de paylaştı. Küresel ekonomide ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artıracağı beklentisi ve Çin’deki ekonomik yavaşlama endişeleri ile gelişen ülkelerde para birimlerinin değer kaybettiğine dikkat çeken İsmail Kuş, “Ancak bu değer kaybı içinde Brezilya’nın ardından en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası’dır. Bunun nedeni ise ülkemizde yaşanan siyasi gelişmeler ve terör olaylarıdır. İş dünyası temsilcileri olarak döviz kurlarının bir an evvel istikrara kavuşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@