Bu Yıl Üçüncü Çeyrekte Toplam Gelirini Yüzde 18 Artıran Avea

-Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2014’ün 3. çeyreğinde, toplam gelirini geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye ulaştıran Avea’nın EBITDA’sının yü

Haberler 06.11.2014, 11:35
Bu Yıl Üçüncü Çeyrekte Toplam Gelirini Yüzde 18 Artıran Avea

-Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2014’ün 3. çeyreğinde, toplam gelirini geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye ulaştıran Avea’nın EBITDA’sının yüzde 26 gibi güçlü bir büyüme kaydederek 218 milyon TL’ye çıktığını, mobil data gelirlerinde ise aynı dönemde yüzde 81'lik artış yakaladıklarını açıkladı. Erkan Akdemir,2014’ün 3. çeyreğinde 447 bin, ilk dokuz ayında ise 1.7 milyon net abone tabanı artışı elde ettiklerini ve bu artış sonucunda Avea’nın, bir önceki yılın aynı döneminde 14,1 milyon olan toplam abone sayısının, bu yılın 3. çeyreğinde 16.2 milyona ulaştığını söyledi.

 

İSTANBUL (ANKA)-Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2014’ün 3. çeyreğinde, toplam gelirini geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye ulaştıran Avea’nın EBITDA’sının yüzde 26 gibi güçlü bir büyüme kaydederek 218 milyon TL’ye çıktığını açıkladı. Akdemir, mobil data gelirlerinde de yüzde 81’lik bir büyüme yakalayan Avea’da, mobil datanın servis geliri içindeki payının 3. çeyrek itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan artışla yüzde 25’e yükseldiğini kaydetti.

Avea'nın 3. çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını düzenlediği bir basın toplantısında açıklayan Erkan Akdemir,2014’ün 3. çeyreğinde 447 bin, ilk dokuz ayında ise 1.7 milyon net abone tabanı artışı elde ettiklerini ve bu artış sonucunda Avea’nın, bir önceki yılın aynı döneminde 14,1 milyon olan toplam abone sayısının, bu yılın 3. çeyreğinde 16.2 milyona ulaştığını söyledi. Akdemir'in verdiği bilgiye göre geçen yıl aynı dönemde 6.2 milyon olan faturalı abone sayısını yüzde 22’lik büyüme ile 7.6 milyona çıkaran Avea, böylece faturalı abone oranını 2,5 puan artışla yüzde 47’ye yükseltti; yüzde 10 büyüme kaydeden faturasız abone tabanı ise 2013 yılı  3. Çeyrekteki 7.9 milyon seviyesinden 2014 yılı 3. çeyrekte 8.7 milyona çıktı.

-ABONEDE  ALTI YILIN EN YÜKSEK ARTIŞI-

Bu yıl toplam abone tabanı büyümesi ile kırdığı rekorlara bir yenisini eklediklerini ve bu alanda 2008’den bu yana ilk dokuz ayda en yüksek büyümeyi gerçekleştirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir; “Yılın 3. çeyreğini abone tabanında ilk dokuz ayda 1.7 milyon rekor net büyümeyle kapattık. 2014 3. çeyrekteki 447 bin net abone kazanımıyla geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayında 624 bin olarak kaydettiğimiz abone taban büyümesini, 2014 yılı ilk dokuz ayda 1 milyon 697 bine yükselttik. Böylece ‘son 6 yılın en yüksek artışını’ gerçekleştirdi” dedi.  

-"NUMARA TAŞIMADA LİDERLİĞİMİZ SÜRÜYOR"-

Avea’nın sunduğu ayrıcalıklarla, ‘Numara Taşıma’ kavramının son 2 yıldır ‘Avea’ ile özdeşleştiğini belirten Erkan Akdemir; “3. çeyrek sonunda, ilk dokuz aydaki net numara taşıma adedini, geçen yıla göre yüzde 113’lük bir artışla 1.3 milyona yükselttik. 2014’ün 3. çeyrek döneminde 224 bin kişi daha, tercihini Avea’nın ayrıcalıklarla dolu dünyasının bir parçası olmaktan yana yaptı. Kuruluşumuzun 10. yılında ‘Numara Taşıma’ alanında kesintisiz sürdürdüğümüz liderliğimizle, 10’uncu çeyreği de devirdik” dedi.

Avea’nın yılın 3. çeyreğinde de çift haneli büyümesine devam ettiğini ifade eden Akdemir, 3. çeyrek itibariyle ulaşılan gelir rakamlarını da şöyle aktardı:

“Gelirimizi geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye ulaştık; EBITDA ise, bir önceki yıla göre yüzde 26’lık güçlü bir büyüme kaydederek 218 milyon TL’ye yükselttik.” 

-"MOBİL DATA GELİRİNDE YÜZDE 81 ARTIŞ"-

Akdemir söz konusu dönemde mobil data gelirinin de  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 arttığı bildirdi.Erkan Akdemir; Avea’nın büyümesinin lokomotifi olarak nitelendirdikleri mobil data gelirinde de dikkat çekici bir artışa imza attıklarını vurgulayarak; sözlerini şöyle sürdürdü:“Mobil data, Avrupa’da ve tüm dünyada olduğu gibi operatörlerin hızla büyüyen gelir payı oldu. Biz de yeni nesil teknoloji yatırımlarına odaklanan büyüme stratejimizin bir parçası olarak bu alanda yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. Başta Woops ve Prime’ın müşterilerine özel olarak tasarlanan ayrıcalıklı tarifelerin de gücüyle, data servis gelirlerimizi önemli ölçüde arttırmayı bu çeyrekte de sürdürdük. Bu alanda hem kullanıcı sayısı hem de kullanımdaki artışla birlikte mobil datada yıllık yüzde 81’lik bir büyüme kaydederek, 218 milyon TL’ye yükselttik. Mobil datanın servis gelirimiz içindeki payı da 3. çeyrek itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan artışla yüzde 25’e ulaştı. Yani bu sonuçlara baktığımızda özetle, gelirimizin yaklaşık dörtte birini mobil data gelirleri oluşturuyor diyebiliriz.” 

-AKILLI TELEFON SATIŞLARI- 

Bir önceki çeyrekte rakiplerinin 11-12 puan önünde tamamladıkları akıllı telefon penetrasyon oranını daha yukarı bir seviyeye taşımış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Erkan Akdemir, “Akıllı telefon penetrasyon oranındaki liderliğimizi tam 12 çeyrektir koruyoruz. Bu oranı yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tam 13 puan artışla yüzde 48’e yükselttik. Akıllı telefon sahiplik oranındaki liderliğimizde cazip fırsatlarla sunduğumuz cihazlarımızın payı yadsınamaz. Operatör markalı Avea inTouch serisi cihazlarımızla bu pazarda rekabeti hareketlendirdik ve liderliğimizi perçinledik”  diye açıkladı. Sektörde, tüm iletişim ihtiyaçlarını bir arada sunan cazip tekliflerle, cep yakan fatura kavramını ortadan kaldırdıklarının altını çizen Erkan Akdemir; “Müşterilerimiz için açtığımız özgür iletişimin kapılarını açık tutmaya devam ediyoruz. Bu yaklaşımımız, 3. çeyrekte de yüzümüzü güldüren sonuçlar almamızı sağladı. Abone Başına Aylık gelirimiz (ARPU), bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında bir artışla 22.9 TL’ye ulaştı. Diğer yandan kişi başı kullanım dakikasında (MOU) ise yıllık bazda yüzde 11 oranında bir büyüme sağlayarak 417 dakikaya ulaştık” dedi.  (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@