Bu Listede Yer Alan Borçların Tamamı Yapılandırılacak! Maliye Bakanlığı Harekete Geçti

AK Parti tarafından hazırlanan TBMM'ye ilk sunumu yapılan torba yasa çok sayıda borcun düzenlenmesini öngörüyor. Peki vatandaşlar hangi borçları yapılandıracaklar? Hangi borçların yeniden yapılandırılması torba yasada yer alıyor? İşte torba yasanın kapsamı.

Bu Listede Yer Alan Borçların Tamamı Yapılandırılacak! Maliye Bakanlığı Harekete Geçti

Hükümetin en beklenen düzenlemelerinden biri hayata geçiyor. AK Parti tarafından hazırlanan ve kamu borçlarının yeniden yapılandırımasını, işletmelere işverenlere ek avantajlar sağlayacak düzenlemelrinin hayata geçirilmesini amaçlayan yasa tasarısı için son düzlüğe girildi. 

TBMM'ye sunulan ve önümüzdeki günlerde onaylanması beklenen düzenleme ile çok sayıda ödeme yeniden planlanacak. Planlamalar uzun vadeli, peşin ödemelerde ise faiz indirimi sağlanacak. İşte o düzenlemeye dair esaslar. 

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRALACAK?

İş dünyasının merakla beklediği düzenlemeye ilişkin ilk detaylar belli oldu. Çok sayıda borç ve kamu ödemesi yapılandırma içerisinde yer alacak. Borcu olanlar düzenlemeden faydalanarak borçlarını bir düzen kapsamında ödeyebilecekler. 

Vatandaşlar ve işverenler için hangi borçların yapılandırma listesinde yer aldığına dair sıralamayı paylaşıyoruz. Torba yasa kapsamında aşağıda listede yer alan borçlar yapılandıracak. 

* Maliye’ye olan vergi borçları.

* Kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan vergi borçları ile cezalar.

* Çeşitli kanunlara dayalı uygulanan damga vergisi.

* Özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları.

* Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri.

* Motorlu taşıt vergileri.

* Trafik cezaları.

* Seçim, nüfus, askerlik para cezaları.

* Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları.

* Gümrük Bakanlığınca takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları.

* İl özel idarelerinin, asli ve fer’i amme alacakları.

* Belediyelerin vergi, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi alacakları.

* Belediyelere olan su ve katı atık ücreti borçları.

SGK Prim Ödemelerine Dair Borçlar

* Sosyal Güvenlik Kurumunca takip edilen sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, inşaatlarda eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Belediye Başkanlıkları tarafından alınacak olan borçlarda vatandaşlara 36 ay vade olanağı sağlanacak. Ödemeler iki ayda bir olacak ve 18 ay taksitle ödemeler tamamlanacak. Peşin ödemelerde faizlerin yüzde 90'ı silinecek. Düzenleme yasalaştığında başlayacak olan başvurular 31 Ağustos tarihinde sona erecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@