Bu Destekler PTT'den Ödeniyor! Dul Maaşı Alanlar, Ev Hanımları, Anneler

Devlet kurumları tarafından sağlanan bazı destekler PTT üzerinden ödenir. Bu destekler arasında yer alan ve PTT üzerinden kadınlara, annelere, dul maaşı alanlara sağlanan destekleri derledik.

Bu Destekler PTT'den Ödeniyor! Dul Maaşı Alanlar, Ev Hanımları, Anneler

Devlet tarafından sağlanan çok sayıda destek ödemesi var. Bu ödemlerin amacı sağlanan destek türüne göre özel olarak belirlenir. Genel olarak ise devlet destekleri vatandaşların içerisinde bulundukları zor durumdan kurtulmaları ve ekonomik sıkıntılı süreci atlatmaları amacıyla sağlanır. 

DEVLET DESTEĞİ VEREN KURUMLAR

Devlet destekleri tek bir kurum tarafından sağlanmaz. Çok sayıda kurum ve kurumların alt birimleri ailelere, vatandaşlara farklı alanlarda ödemeler sağlarlar. Bu ödemeleri yapan kurumları ve vatandaşların ödemeler için nerelere başvuru yapacaklarını aktarıyoruz. 

* SGK - çalışanlara sağlanan hakların ödemeleri yapar. 

* Aile Bakanlığı SYDV - devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine karşılıksız yapılan ödemeleri verir. 

* Belediyeler - il veya ilçe sınırında yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlar. 

* Valilikler - il genelinde zor durumda olan vatandaşlara destek sağlar. 

* VGM - özel durumu olan vatandaşlara destek ödemesi yaparlar. 

* İŞKUR - işsizlik ödeneği, kısa çalışam ve nakdi ücret desteği. 

PTT ÜZERİNDEN ÖDEMELER HANGİLERİ?

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan çok sayıda ödeme PTT üzerinden ödenir. Bakanlığın başta işsiz, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara sağladığı nakit yardımlar PTT üzerinden ödenir. Yine bakanlık tarafından yapılan doğum parası ödemeleri de PTT üzerinden ödenir. Ailelere birinci çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL ve üçüncü çocukları için 600 TL olarak yapılan ödemeler PTT hesaplarına ödenir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anneye olmaya hazırlanan kadınlara sağlanan doğum izin ödemeleri ve çalışamayacak durumda hasta olan, mesleki hastalık geçiren çalışanlara ödenen iş görememezlik ödeneği PTT hesaplarına ödenir. 

İŞKUR son dönemlerde en fazla ödeme alınan kurumların başında geliyor. Pandemi sürecinde sağlanan nakdi ücret desteği, kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı ödemelerinin tamamı PTT hesaplarına yatırılır. Ancak kişiler iban hesap numarasını İŞKUR sistemine kayıt ederlerse ödemeler hesaba yapılır. 

AİLE BAKANLIĞI ÖDEMELERİNE BAŞVURULAR

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan çok sayıda destek ödemesi bulunuyor. Bakanlık annelere özel, çalışamayan sosyal güvencesi olmayan kadınlara özel, eşi vefat etmiş geliri olmayan kadınlara özel çok sayıda destek ödemesi yapar. 

Bakanlık destek ödemelerine başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılır. SYDV'lere giden vatandaşlar başvurularını yazılı bir şekilde kuruma iletir. Kurum destek içim onay verirse ödeme yapılır. 

Yorumlar (1)
Feyza burcu Sarman 3 hafta önce
Bende destek bekliyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@