Btk'dan 5G Atağı: '5G'ye İlk Geçen Ülkelerden Olmak İstiyoruz'

ANKARA (ANKA) - 4.5G ihalesinin gerçekleştirilmesinin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 5G ile ilgili çalışmalara hız verdi.

Haberler 06.11.2015, 11:10
Btk'dan 5G Atağı: '5G'ye İlk Geçen Ülkelerden Olmak İstiyoruz'

BTK’nın internet sitesinden yapılan duyuruya göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın başkanlığında Turkcell ve Aselsan yetkililerinin katılımı ile “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” toplantısı yapıldı. Turkcell ve Aselsan yetkilileri, 5G’ye ilişkin Türkiye'de ve uluslararası alanda yürütülen faaliyetleri, planlarını ve hedeflerini içeren sunum yaptığı bildirildi.

-“5G’YE İLK GEÇEN ÜLKELERDEN OLMAK İSTİYORUZ”-

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan toplantıda yaptığı konuşmada “26 Ağustos tarihinde IMT-Advanced ihalesini başarılı bir şekilde tamamladık. Bu ihaleyi kazanan işletmecilere en yeni teknolojileri kullanmaya fırsat veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyon çerçevesinde 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. BTK’da 5G konusundaki çalışmaları takip etmek üzere bir çalışma grubu kurulması talimatını verdim. Japonya ile ülkemiz adına BTK olarak 5G konusunda işbirliğine ilişkin bir protokol imzaladık. BTK olarak yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda ulusal ve uluslararası platformlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu, aynı desteği üretici ve işletmecilerden de beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

BTK’da “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri (5G)” hakkında ikinci toplantı ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın desteklediği ULAK Projesi'nin yüklenicileri olan Aselsan, Netaş ve Argela temsilcileri ile gerçekleştirildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@