Btk Başkanı Sayan: Twitter'da Terör Propagandasının Yapılmamasına İlişkin Hassasiyetlerimizi Aktardık

ANKARA(ANKA) - BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile görüşt&uu...

Haberler 18.11.2015, 17:40
Btk Başkanı Sayan: Twitter'da Terör Propagandasının Yapılmamasına İlişkin Hassasiyetlerimizi Aktardık

ANKARA(ANKA) - BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile görüştü. Sayan, “Twitter’da Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör örgütlerinin ve terörizmin propagandasının yapılmaması gerektiğine yönelik hassasiyetlerimizi aktardık” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile görüştü.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Binası’nda gerçekleşen Sayan- Crowell görüşmesi yaklaşık 1 saat sürerken görüşmeye ilişkin olarak BTK’nın internet sitesinden bir açıklama yapıldı.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter Başkan Yardımcısı Crowell ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Twitter’in Türkiye Temsilcisi atamasının önemli bir gelişme olduğunu belirten Sayan, Türkiye’de Twitter tarafından ofis açılmasına yönelik talebin yenilendiğini belirtti.

Sayan, “Türkiye genç ve dinamik nüfus yapısıyla sosyal medya kanallarının en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor. Evrensel hukuk kuralları ile Türk hukuk kurallarının sosyal medya mecralarında da mer’i olması gerekiyor. Görüşmede bu konudaki hassasiyetlerimizi aktardık. Özellikle Türk yargı makamları tarafından verilen kararların uygulanmasının önemine dikkati çektik. Sosyal medya kanallarında açılan sahte hesaplar ile mücadele edilmesinin önemli olduğunu vurguladık” dedi.

-“TERÖRİZMLE MÜCADELE”-

Sayan, terörizmle sanal platformlarda mücadelenin önemli olduğunu vurgulayarak, “Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerekiyor. Bu konuda bütün dünya ülkelerinin karşılıklı işbirliği ve dayanışma içinde bulunması gerekiyor. Twitter’da Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör örgütlerinin ve terörizmin propagandasının yapılmaması gerektiğine yönelik hassasiyetlerimizi aktardık” dedi.

Sayan, Ankara'da meydana gelen terör saldırısı sonrasında Twitter’dan atılan mesajlara yönelik işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, Twitter ile acil durumlardaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. Fransa'daki terör saldırısı sonrasında Twitter'ın vatandaşları bilgilendirmek, uzak durmaları gereken alanlarla ilgili uyarmak için kullanıldığı bilgisinin paylaşıldığını belirten Sayan, bu konudaki işbirliklerinin Türkiye ile de yapılabileceğinin aktarıldığını belirtti. Sayan eğitim, sağlık, afet ve acil durumlarla ilgili konularda Türkiye ile Twitter arasında işbirliklerinin görüşüldüğünü ifade etti.

Başkan Sayan, sosyal paylaşım sitelerindeki müstehcen içeriklerin engellenmesinin önemli olduğunu vurgulayarak “Özellikle gençlerin ve çocukların internetin ve sosyal medyanın zararlı içeriklerinden korunması konusunda duyarlı olduğumuzu, bu konuda da Twitter’dan duyarlılık beklediğimizi aktardık” açıklamasında bulundu.

Görüşmeye, BTK Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Gazali Çiçek, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Başkanı Ahmet Kılıç,  Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent Twitter Türkiye Temsilcisi Emine Etili de katıldı.  (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@