BTC Verileri Ne Diyor: Bitcoin’de Ralli Başlıyor Mu?

Bitcoin (BTC) son zamanlarda fiyat bakımından oldukça karışık sinyaller veriyor. Özellikle son bir ay içinde önce 12.400 dolara kadar yükselmesi ardından 9.900 dolara gerilemesi ve sonrasında toparlanarak 11.000 dolar sınırını test etmesi yatırımcıların kafasının karışmasına sebep oluyor.

Ekonomi 18.09.2020, 14:42 18.09.2020, 14:44
BTC Verileri Ne Diyor: Bitcoin’de Ralli Başlıyor Mu?

Bu noktada aslında Bitcoin haberleri yatırımcılar için önem taşıyor. Çünkü Bitcoin piyasası da her piyasa gibi haberlerden etkileniyor ve teknik analizler fiyat tahminleri için kullanılıyor.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin ile ilgili fiyat tahminleri 2020 başından bu yana genel itibari ile yukarı yönlü. Ancak Mart ayında yaşanan ve salgın sebebiyle tüm piyasalarda görülen çöküşten kripto paraların da nasibini alması çok büyük düşüşlerin yaşanmasını sağladı. Bitcoin bir anda 4.000 doların altına gerilerken altcoin’lerde de büyük gerilemeler oldu. Ancak bu noktada Bitcoin hızlı bir toparlanma sağladı ve 2020 başında BTC alan bir kişi şu anda oldukça karda görünüyor.

Yine de Bitcoinhaber.net haber sitesinde de belirtildiği gibi Mayıs ayındaki Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasından sonra beklenen büyük ralli henüz başlamadı. Analistlere göre tarihsel olarak değerlendirildiğinde blok ödülü yarılanmalarından sonra başlayan ralliler yarılanmalardan yaklaşık 1-1 buçuk yıl sonra kendisini gösteriyor. Ayrıca Bitcoin’in yarılanmas öncesindeki fiyattan daha yüksek bir değerde işlem gördüğünü de belirtmekte de fayda var.

Bunların yanı sıra Bitcoin haberlerine bakıldığında özellikle tarihsel verilerin BTC ile ilgili yükseliş sinyalleri verdiği görülüyor. Örneğin analistlere göre şu anda Bitcoin’in çizdiği grafikler ile 2016 yılındaki grafikler büyük benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla 2017 Aralık’ta 20.000 doların görülmesinden hemen önce yaşananların benzerlerinin piyasada görüldüğü ifade ediliyor. Tarihin tekerrür etmesi halindeyse BTC’nin büyük bir ralli hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Yapılan açıklamalara göre BTC 2016-2017 rallisini 600 dolardan başlatmıştı ve bir daha asla o kadar düşük seviyeye geri çekilme olmadı. 2016 yılından farklı olarak bu seferki rallinin 10.000 dolardan başlayacağı düşünülüyor. Tarihin tekrarlaması halinde de 10.000 dolar da 600 dolar gibi BTC için çok düşük bir seviye olarak kalabilir. Ayrıca 600 dolardan başlayan yükselişin 20.000 dolara ulaştığı piyasada 10.000 dolardan başlayan rallinin 100.000 dolara kadar gideceği tahmin ediliyor.

Tarihsel Sinyaller

Bunlara ek olarak teknik göstergelerde de benzer şekilde tarihsel yükseliş sinyallerinin görüldüğü ifade ediliyor. Bitcoin haberlerinde analistlere göre Bitcoin’in “short-term holder unrealized profit/loss” (STH-NUPL) göstergesi ışığında yakın vadede güçlü bir hamle yapmaya hazırlandığı ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre bu sinyal sadece boğa koşusun öncesinde görülüyor ve bu seferde tüm piyasa verilerinin bir boğa koşusu sinyali verdiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in asıl yönünü 11.000 dolar seviyesi belirleyecek. Bitcoin’in 11.000 dolar bandını aşıp aşamayacağına bağlı olarak fiyatın yukarı mı aşağı gideceğinin de belli olacağı ifade ediliyor. Yine de analistler 11.000 dolarlık seviyede karşılaşılan reddetmelere rağmen fiyatın yakın vadede 11.000 doları aşacağını ve orta vadede bir rallinin başlayacağını düşünüyor.

Stock-to-flow modelinin yaratıcısı popüler analist Plan B’ye göre, Bitcoin 2021 yılında 100.000 doları görmüş olacak. Çünkü yarılanma sonrasında talep artmaya devam edecek ve Bitcoin fiyatı artışa geçecek. Bitcoin haberlerinde de çoğu analistin benzer tahminler yaptığını ve yatırımcılara şu anki seviyeleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirmeleri gerektiğini söylediklerini görüyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında öncelikle Bitcoin’in 11.000 dolara vereceği tepkiyi ve ardından yaşanacakları tüm yatırımcıların merakla ve heyecanla beklediğini ifade edebiliriz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@