Brisa Bu Yıl 110 Milyon Dolar Yatırım Hedefliyor

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye'de lastik sektörünün önde gelen kuruluşlarından Brisa bu yıl 110 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman düzenlediği basın toplantısında dünya lastik pazarı, Avrupa yenil

Brisa Bu Yıl 110 Milyon Dolar Yatırım Hedefliyor

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye'de lastik sektörünün önde gelen kuruluşlarından Brisa bu yıl 110 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman düzenlediği basın toplantısında dünya lastik pazarı, Avrupa yenileme lastik pazarı, Türkiye lastik pazarı, Brisa’nın 2014 finansal sonuçları, 2015 hedefleri, yatırımları ve hizmetleri, ulaşım trendleri ve sürdürülebilirlik gibi konularla ilgili bilgiler verdi. Hakan Bayman 2018 yılında faaliyete girmesi planlanan Aksaray fabrikasıyla Brisa'nın toplam üretim kapasitesinin yüzde 30 artacağını duyurdu. 

-AKSARAY FABRİKASIYLA 4.2 MİLYON ADET KAPASİTE ARTIŞI-

Brisa’nın ‘yolculuğunuzun geleceğini tasarlıyoruz’ vizyonuyla bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü başarıyla sürdürdüğünü ifade eden Bayman, bu doğrultuda kendilerini bir lastik üreticisinden çok, bir değer sağlayıcı olarak konumladıklarına dikkat çekti. Değer sağlayıcı olmanın, işe 360 derece bakış açısıyla yaklaşmayı gerektirdiğini belirten Bayman, Brisa çatısı altında sadece müşteriye özel çözümler sunmakla yetinmediklerini; aynı zamanda bu çözümlerin kolay erişilebilir olmasına ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamasına da özen gösterdiklerini dile getirdi. Öte yandan Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılında faaliyete girecek ikinci fabrikanın da kendilerini son derece heyecanlandırdığını belirten Bayman, “300 milyon dolarlık bir başlangıç yatırımıyla hayata geçirilen Aksaray fabrikası projemiz, İzmit’teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari segmentinde yıllık 4.2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretimim kapasitemiz ise yüzde 30 oranında artmış olacak” dedi.

-2015 YILINDA 110 MİLYON DOLAR YATIRIM HEDEFİ-

Brisa'nın rakamsal verilerini de aktaran Genel Müdür Bayman'ın verdiği bilgiye göre, 2014 yılında 2013’e oranla satış gelirlerini yüzde 14, net karını ise yüzde 29 arttıran Brisa’nın toplam satış gelirleri 1milyar 693 milyon TL; net karı ise 186 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin ihracat gelirleri de 2014 yılında yüzde 24’lük bir artış göstererek 347 milyon TL’den 430 milyon TL’ye yükseldi. Brisa, 2015 yılı sonu itibarıyla yüzde 8-10 aralığında bir ciro artışı sağlamayı ve 100-110 milyon ABD Doları düzeyinde yatırım yapmayı hedefliyor.Hakan Bayman, 1988’den bugüne 920 milyon dolar  tutarında yatırım gerçekleştiren Brisa'nın  yaklaşık 2 bin 500 kişiyi istihdam ettiğini belirtti. 

-"KARBON SALINIMI AZALACAK"-

Basın toplantısında sürdürülebilirlik konusuna özel bir vurgu yapan Hakan Bayman, sürdürülebilirliği ekonomik, toplumsal ve çevresel boyutlarıyla ele aldıklarını ve kurumsal kimliklerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini vurgulayarak, bu anlayışla üretim süreçlerinde gözle görülür iyileşmeler sağladıklarını ifade etti. Bayman, “Karbon salımını son 10 yılda yüzde 26 azaltırken; enerji tasarrufumuzu ise 2008’e kıyasla 12 kat arttırdık. Yine 2008’e göre kuyu suyu tüketimini yüzde 53 azalttık. 2010 yılına kıyasla, evsel atıklarımız yüzde 36 azaldı. Çevreci ürün ve hizmetlerimizle de sektöre öncülük etmeyi sürdürüyoruz. Binek lastiklerimizin yüzde 28’i Ecopia

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.