Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

Borsaya yatırım yapmak isteyen yeni yatırımcılar için önemli olan unsurlardan birisi de risk faktörüdür. Çünkü borsa sürekli değişen bir yapıdadır.

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

Borsaya yeni yeni yatırım yapmak isteyen yatırımcılar öncelikle risk faktörünü göze almak durumundadır. Çünkü borsalar arz talep dengesine göre sürekli olarak değişen bir yapı izler.

Daha yeni başlayan yatırımcıların çoğu kaybetmeye mahkum olurlar, çünkü çevrelerinden duydukları bilgilere göre yatırım yaparlar, fakat zamanla tecrübe edinerek borsada kazanç elde edebilme yoluna giderler.

Eğer borsada yeni yeni yatırım yapmaya başlamış ve kaybetmek istemiyorsanız bu yazımızda borsa riskleri nelerdir? Nasıl önlenir sorusunun cevabını ele aldık.

Borsa için öncelikle bilinçli bir yatırımcı olmanı gerekmektedir. Bunu araştırma yaparak ya da özel dersler alarak da sağlayabilirsiniz. Bunun dışında şu iki başlığa da dikkat etmekte fayda var.

Borsa’da Fiyat Riski

Borsada fiyat riski yatırım piyasalarındaki dövizlerin fiyat üzerinden tanımlanmasından doğan bir faktördür. Borsada oluşan fiyatlar burada yer alan katılımcılar tarafından belirlenir.

Fiyat riski dediğimiz kavram ise borsada dalgalanan fiyatlardır. Yani ne yönde olacağı ve bunların neyden etkileneceğini bilmeliyiz. Dünya genelinde oluşan her şey, ekonomik kriz, savaş, doğal afet ve salgın gibi durumlar yatırımı etkilemektedir.

Bu durum da fiyatlardaki dalgalanmalara sebep olmaktadır. Borsada karşılaşacağınız başlıca fiyat riskleri şunlardır; faiz oranı riski, piyasa riski, enflasyon riski, makro ve mikro düzeyde ele alınan riskler.

Borsa’da İşlem Riski

Borsaya adım atmadan önce gerekli donanım ve bilgiye sahip olmanız gerekir. Eğer rastgele bir şekilde borsaya adım atarsanız bu size büyük bir zarar olarak geri dönecektir.

Çünkü borsa çok kazandıran ve çok kaybettiren bir alandır. Burada ya çok iyi kazançlar elde edersiniz ya da kaybedersiniz. Borsa hatalı işlem yapmaya göz yummaz.

Tüm bunların yanı sıra borsayı oyun ve kumar olarak görmemelisiniz. Çünkü borsada yapılan işlemler gerçektir hem maddi hem de manevi olarak size çok şey kaybettirir.

Buraya adım atmadan önce mutlaka bu işi bilen bir uzmandan ders alın ve küçük yatırımlarla başlayın.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@