Borsa İstanbul’da BİST 100 Şirketlerine İlişkin Son Piyasa Değerleri Açıklandı!

Borsa İstanbul’da işlem gören firmaların toplam piyasa değeri 2 trilyon 32 milyar dolar olarak hesaplandı. BIST 100 Endeksine dahil olan ve piyasa değeri açısından en büyük payları alan ilk 20 şirket açıklandı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 Şirketlerine İlişkin Son Piyasa Değerleri Açıklandı!

Analistler Borsa İstanbul hakkında yatıkları son açıklamalarda ise önümüzdeki birkaç gün yatırma değer buldukları şirketleri Koç Holding, Ford Otosan ve Ereğli Demir Çelik olarak açıkladılar. Bu üç şirket hisseleri aynı zamanda BİST 50 içinde ilk 3’ü oluşturdular.

Önerilen Hisseler Neler?

Hafta sonuna girişin hemen öncesinde yapılan piyasa değeri hesaplamaları ile Pazartesi gününden itibaren yatırma değer görülen hisseler açıklandı. Diğer yandan yeni piyasa değer verilerini gösteren listede kamuoyuna sunuldu.

Açıklanan son verilere göre BİST 100’de Koç Holding, Ford Otosan, Ereğli Demir Çelik, Enka İnşaat, Bim Mağazaları ve Garanti Bankası Borsa İstanbul’da piyasa değeri açısından en büyük payı elinde tutan ilk 6 şirket olarak listeye giriş yaptılar. BİST 50 içinde genele bakıldığında ise banka hisselerinin oldukça iyi bir performans gösterdiği görülüyor.

6. sırada yer alan Garanti Bankasını ise ASELSAN, Turkcell, Akbank ve İskenderun Demir Çelik takip ediyor. Bu kapsamda listenin ilk 11’i belli oldu. Borsa İstanbul’da en yüksek işlem hacmine ve piyasa değerine sahip olan bu şirketlerin hisseleri ise bu hafta yatırımcılarına en çok kazandıran hisseler oldu.

PD Rakamları Açıklandı!

Piyasa değerine ilişkin ölçülen son rakamlara bakıldığında ise Borsa İstanbul’da Koç Holding, 57.564.885.735 PD’ye, Ford Otosan 56.987.784.000 PD’ye, Ereğli Demir Çelik 52.885.000.000 PD’ye sahip oldu. BİST 100 Endeksinin bu üç lideri, yatırımcıları için en avantajlı koşulları sunmaya devam hisselere sahipler.

Analistler bu şirketler haricinde BİST 50 içinde piyasa değeri açısından en başarı buldukları diğer şirketleri ise Sasa Polyester, Tüpraş ve Şişe Cam olarak gösterdiler. İş Bankası ise 29.249.805.000 PD ile BİST 50 içinde dikkat çeken seçenekler arasında yer alıyor. 

2021 senesinde geldiğimiz noktada altına ve dolara ilişkin yaşanan belirsizliklerin ardından ise borsa yatırımları ve ikinci sırada banka vadeli mevduat tercihleri yükseldi. Yatırımcılar bu dönemde risksiz yollara başvurmayı tercih ederken, pandeminin etkisi ile her an değişim gösterebilen kur fiyatlarından kaçınmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda bankaların sabit faiz getirisini sunan yatırım ve emeklilik hesaplarına olan talepler yükselirken, aynı yönde borsada BİST 100’e olan ilgide de artış var.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@