Borsa, Dolar ve Piyasaları Rahatlatan Merkez Bankası Faiz Açıklaması

Merkez Bankası para piyasalarında yaşanan endişeler ve bu endişeler neticesinde oluşan ekonomik ortama ilişkin açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası faiz oranlarının enflasyon düşene kadar yüksek seviyede tutulacağını bildirdi.

Borsa, Dolar ve Piyasaları Rahatlatan Merkez Bankası Faiz Açıklaması

Merkez Bankası Başkanlığı görev değişikliğinin hemen ardından para piyasalarında endişe ortamı oluşmuştu. Faiz oranlarının indirimlerine yönelik oluşan endişeler hem dolar kurunu hemde borsayı etkilemişti. Yaşanan endişelerin devam etmesinin ardından Merkez Bankası'ndan faiz açıklaması geldi. 

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti kararı yayımlandı. PPK özetinde alınan faiz kararına ilişkin detaylar ile bundan sonraki dönemlerde alınacak faiz kararlarına dair ipuçları yer aldı. Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından yayımlanan özette geçen ay tüketici fiyatları yüzde 1,08 yükseldiği, yıllık enflasyon 0,58 puan arttığı ve yüzde 16.19 olduğu ifade edildi. Özette ayrıca yıllık enflasyonun enerji, hizmet ve temel mal gruplarında yükseldiği bildirilirken gıda grubunda gerilediği ilan edildi. 

PPK Toplantı Kararı özetinde Merkez Bankası enflasyona dair kapsamlı bir verileri paylaştığı raporunda ayrıca politika faiz oranlarının geleceğine değindi. 

"Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini yüzde 19 düzeyinde sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi."

Raporda ayrıca enflasyon oranlarının yukarı yönlü risklerine vurgu yapılarak enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesine ve fiyat istikrarı heefine ulaşılmasının altı çizildi. Bunun yanında politika duruşunun, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri kapsamında ezenflasyon sürecin en kısa sürede tesis edilmeye çalışılacağı ifade edildi. 

NİSAN AYI PPK KARARI AÇIKLANMIŞTI

15 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısında faiz oranları sabit bırakılmıştı. Politika faiz oranları bu karar sonrası yüzde 19.00 bandındaki seviyesini korumuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@