Borsa Analistleri Alım İçin Uygun İlk 20 Hisseyi Açıkladı! Borsada Neler Olacak?

Analistler bu haftadan itibaren orta ve uzun vadede bir yatırım portföyü oluşturmak isteyenler için 20 adet farklı sektöre yönelik hisse alımı önerdiler. Önerilerin başında ise Aselsan ve Akbank geliyor.

Borsa Analistleri Alım İçin Uygun İlk 20 Hisseyi Açıkladı! Borsada Neler Olacak?

Borsa analistleri yeni dinamiklere göre bu hafta itibari ile sanayi şirketleri hisselerinin borsada yatırım için tercih edilebileceğini açıkladılar. Mevcut koşullar ele alındığında kendilerine özgü hikayeleri ile ön plana çıkan sanayi hisselerinin orta vadede 75.000-79.000 aralığında hareket ederek avantaj sunacakları analistlerce aktarıldı.

Borsa Analistlerinin Önerileri

Analistler bu dönemde yatırımcıların günlük alım satım işlemlerinden uzak durmaları gerektiğini, orta vadeli yatırım hedeflerinin daha akıllıca olacağını ifade ettiler. Orta vadede en çarpıcı getirileri ise Aselsan, Akbank, Soda Sanayi, Torunlar GYO, Koç Holding hisselerinin sunacağını söyleyen borsa analistleri, işaretleri yine BİST 100 Endekslerine yönelttiler.

Diğer yandan ikincil hisse alımlarında Tüpraş ve Sabancı Holding tercihlerinin yapılabileceğini vurguluyorlar. Önerilen 20 hisse ile ilişkili isimlerin genel çoğunluğu ise sanayi sektörüne yönelik şekillendi. Analistler borsanın ilerleyen haftalarda nasıl sahnelere şahit olacağını açıklarken, küresel faizler ve risk iştahlarındaki değişimler ile emtia cephesinde değer kazancının gündeme gelebileceğini belirttiler.

Türk hisselerindeki hava ile yabancı hisselerin hareketlerinin önümüzdeki aylarda benzer yönlerde olacağını söyleyen analistler, marjinal piyasa hareketleri haricinde borsada uzun vadede 75.000 ile 80.000 düzeylerinde bir bant aralığının hakim olacağını bildiriyorlar. Önümüzdeki dönemde Pilot bölgede 77.500 ve negatif standartlı sapma noktasında ise 72.800 rakam beklentisinin hakim olduğu belirtildi.

Uzun Vadeli İşlemler

Analistler hisse bazlı hikayeleri olumlu olan senetler için uzun vadeli opsiyon alınabileceğini ifade ederken, zirve noktalarda ise yeni hisse alımlarından kaçınılması gerektiğini belirttiler. Döviz kurunun 2021 yılı içinde bir süre sonra hareketlenerek dalgalanmalara sebep olacağını bu kapsamda kur riskini en az taşıyan hisselerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Analistler, endeksleri yüksek olan hisseleri dengelemek için ise borsa piyasasına beta katsayısı düşük defansif hisselerin katılım sağlayabileceğini, bu süreçte ise piyasanın trendlerine göre hisse ağırlıklandırması yapılması gerekeceğini açıkladılar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@