Borcu Olup Ödemeyenler Vergi İndirimiyle Erken Emeklilik

Emekli olmak isteyenler için SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kabul edildi. Peki vergi ve prim indirimiyle emekli olmak isteyenler için bilinmesi gerekenler neler? Haberimizde.

Borcu Olup Ödemeyenler Vergi İndirimiyle Erken Emeklilik

TBMM'de gerçekleştirilen görüşmelerin ardından kamu borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yeni düzenleme kabul edildi. 

Matrah artırımı, vergi artırımı, SGK prim borçları, idari para cezaları ve diğerleri. Borçlarını yapılandırmak isteyenlere 36 ay vade yada gecikme faizlerinde yüzde 90'a ulaşan indirim sağlayan yapılandırma emekli olmak isteyenlere de ek avantaj sağlayacak.

SGK PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

Yeni düzenleme kapsamında 2021 yılının Mayıs ayı öncesinde prim borcu olanlar bu borçlarını yapılandırma fırsatı yakalayacaklar. Yapılandırma fırsatı ile borçlulardan prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin borca ilişkin gecikme faizi ve cezaların tamamı silinecek.

Bir örnek vermek gerekirse; 9.000 TL prim borcunu çıktı. Bu borcun 5.000 TL'si asıl prim borcu, 4000 TL'si ise gecikme faiz ve cezası olarak belirlendi. Yapılandırmaya başvuru yaptığınızda ve borcunu yıl sonuna kadar ödemeniz halinde borcunun sadece asıl kısmını ödeyeceksiniz. Yani 5000 TL ödeme yaparak borcunuzdan kurtulacaksınız. Ayrıca peşin ödeme dışında taksitle 2 ayda bir olan ödeme planları ile 36 ay vade ile ödeme planı mevcut. 

SGK Uzmanı Yanıtladı

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bir erkek çalışan tarafından kendisine yöneltilen "1980 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 2006. 4030 gün primim var. Yüzde 40 engellilik veriyorlar. Ne zaman emekli olurum?"  sorusuna yanıt verdi. 

Çalışanın ne zaman emekli olacağına ve hangi haklardan yararlanabileceğine ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı açıklamasında "Maliye’den vergi indirim hakkı almanız halinde; 6 Ağustos 2003- 1 Ekim 2008 arasında sigortalı olan, vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 370 gün daha prim ödeyerek priminizi 4400 güne tamamlamanız şartıyla, 2026’da 20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." bilgilerini verdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@