Borcu Olanlar Düzenleme Yasalaştı! Devletten Yüzde 90 İndirim, Uzun Vadeli Taksit İmkanı

Resmi Gazete'de uzun zamandır beklenen yasa yayımlandı. Vergi artırımı, matrah artırımı düzenlemelerini içeren yasa tasarısı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Borcu Olanlar Düzenleme Yasalaştı! Devletten Yüzde 90 İndirim, Uzun Vadeli Taksit İmkanı

AK Parti tarafından hazırlanan ve TBMM'de görüşmeleri gerçekleştirilen torba yasa yasalaştı. 

Kamu borçlarının yapılandırılmasını öngören düzenleme ile borcu olanlar için ek fırsatlar sunuldu. Matrah artırımı, vergi artırımı ve kamuya dair diğer borçlara dair düzenleme içeren yasa ile vatandaşlar borçlarını düzenleme şansı yakaladılar. 

BORÇ YAPILANDIRILMASI YASALAŞTI

09 Haziran 2021 Tarihli ve 31506 Sayılı Resmî Gazete yayımladı.  "7326 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" düzenlemesi de 9 Haziran tarihli kararlar arasında yer aldı. 

Çok Sayıda Borcu Kapsıyor

Yayımlanan karar ile vatandaşların çok sayıda ki borcu yapılandırılabilecek. Peşin ödemelerde gecikme faizinde indirimlerin sağlandığı vatandaşlar borçlarını taksitle ödeme isterlerse uzun vadeli ödeme planları oluşturabileceklek.

Aşağıda yer alan listedeki borçlarını peşin ödeyecek olanların gecikme faizlerinin yüzde 90'ı silinecek. Bunun yanında borcu olanlr 36 ay vadeli 2 ayda bir ödemeli bir ödeme planı da oluşturabilecekler. 

Yasada Yer Alan Borçlar

 "7326 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" düzenlemesi ile yapılandırılabilecek borçlar. 

* 30 Nisan 2021 ve öncesinde beyana dayanan vergilerde verilmesi gereken beyannamelerin vergi, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları.

* 2021 yılı için 30 Nisan 2021 tarihine kadar tahakkuk eden vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme cezaları, idari para cezaları.

* SGK tarafından tahakkuk ettiği halde ödenmemiş, sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi.

* Belediyelerin su, atık su ve katı atık ücretleri, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları

* Motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. 

BAŞVURU SÜRECİ VE İLK TAKSİT

Resmi Gazete'de yer alan düzenleme kapsamında vatandaşların başvurularını 31 Ağustos tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Ayrıca vatadaşlar borçlarını yapılandırdıklarında ilk ödemelerini Eylül ayı içerisinde yapacaklar. 

Resmi Gazete'de yer alan karar metni için TIKLAYINIZ

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@