Bitcoin Halving Nedir? Halving İşlemi Yapılabilen Para Birimleri

BTC Halving işlemi, Bitcoin kripto parası madenciliği yapılarak elde elden para birimidir. Kullanıcılar, blok adı verilmiş aşamaları geçtikçe Bitcoin ödülü alırlar. Bu işlemin yapılmasının asıl amacı, hem Bitcoin üretimini arttırmak hem de kullanıcıların ödül kazanarak Bitcoin almasına teşvik etmektir. 

Bitcoin Halving Nedir? Halving İşlemi Yapılabilen Para Birimleri

BTC Blockchain üzerinden yapılan her halving işleminin yarısı, kullanıcı üyelere verilir. Şu anda her blok başına 12.5 BTC verilir. 2008 yılında uygulama ilk kullanılmaya başladığında kullanıcılar blok başına 50 BTC alırdı. Her 4 yılda bir yapılan BTC Halving uygulamasının ödülü, üzerinden geçen 4 yılın ardından yarı yarıya düşer. 2020 yılında yapılmış son Halving’in kullanıcılarına blok başına verdiği ücret ise 6.25 BTC’dir. 

Halving Nedir? 

Halvinh işlemi, madencilik ile üretimi yapılan sanal para birimlerine blok olarak belirlenmiş seviyeler için belirli zaman aralıklarında yarıya düşürülmesidir. Yani kullanıcılar, bu işleme katılarak hem piyasadaki toplam kripto para oranına katkı sağlarlar, hem de ödül olarak çıkardıkları blokların yarısını alırlar.  Halving işleminde çıkarılan ödülün yarısının verilme mantığı, halving kelimesinin anlamının “yarılamak” olmasıdır. 

Halving İşlemi Yapılabilen Para Birimleri Nelerdir? 

Halvingi yapılan kripto paralar, Bitcoin, Bitcoin Cash ve LiteCoin’dir. Bunlar en fazla halving gören paralar olmaları nedeniyle daha fazla bilinirler. 

Halving Neden Yapılır? 

Halving işlemi yapılmasının iki temel nedeni vardır: 

•    İlki, Kripto para şirketlerinin para birimlerini piyasa sürmeden önceki vaatlerinin gerçekleştirerek kullanıcılarına ödül vermesidir. Böylece kişiler bekledikleri ödülleri alarak daha fazla kar ederler. 
•    Diğeri ise, kripto para üretimi yapılarak blockchain sistemi üzerinde yapılan işlemlerin devamını sağlayarak kullandıkları sistemin temelini oluşturmalarıdır. Yani, eğer kullanıcılar BTC Halving’e devam etmezlerse, sistemde yığılma olacak, bir süre sonra ezervlerin tamamı bitecek ve sistemin işleyebileceği bir madde kalmayacaktır. Madenci sayısının artması nedeniyle de blok ödüllerinin miktarları düşürülür. Çünkü kişi sayısını artışı ile blok ödülleri düşürülmezse yine sistemi işletecek bir madde kalmayacaktır.  

Bitcoin Halving İşlemi Piyasayı Nasıl Etkiliyor? 

Bitcoin Halving’in piyasa etkisi, Bitcoin almak isteyen kişiler için biraz daha olumsu bir seyirde gerçekleşir. Son Bitcoin Halving işlemi ardından 500-700 Dolar arasında artış görülmüştür. Ancak bazı ekonomist ve analistler, bu durumun olumlu veya olumsuz oluşunda fikir ayrılığı yaşamışlardır. Ancak çoğu analist, Bitcoin’in de altı veya başka değerli madenler gibi sınırlı olması sebebiyle fiyatının artmasının normal, hatta gerekli olduğu fikrini beyan etmiştir. Bazıları da Bitcoin’in sonuçta sanal bir para birimi olduğunun unutulmaması gerektiğini ve her an sert bir düşüş yaşayabileceğini fikrindedirler. 

Bitcoin Halving İşleminin Avantajları Var Mıdır? 

Bitcoin Halving’in sağladığı temel fayda, henüz kazanç sağlamayan bir sisteme inan kişileri ödüllendirmektir. Bitcoin piyasaya sürülmeden önce ön satışla beraber başlayan Bitcoin Halving, bu yatırımcıların Bitcoin kazanmaları açısından avantajlı görülür. Bununla beraber, blockchain sisteminin ilerleyebilmesi için de halving gereklidir. Bitcoin halving, kullanıcıların sistemin kullanılmalarına teşvik eder, böylece işlem gerçekleşecek ve sistem devamlılığını koruyabilecektir. 

Risk Mitigation Nedir? 

Bitcoin Halving için risk mitigation, yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmadan önce çeşitli risklerin hesaplamalarının yapmaları anlamına gelir. Risk yönetimi ve poziyon boyutlandırma olarak iki yönden oluşur: 

•    Pozisyon boyutlandırma, kişinin elinde olan ana parasını kontrollü bir şekilde kullanarak yapılan yatırımların genel adıdır. Kişi, piyasaları yakından inceleyerek Bitcoin’in seyrini inceleyerek hareket edebilir. 
•    Risk yönetimi ise kayıp etmeyi önleme ve diğer mevcut tüm riskleri yönetebilmek için belirli taktikler kullanmak demektir. 

Ancak alınacak hiçbir önlem, Bitcoin Halving içinde veya başka piyasalarda kaybetme riskini sıfırda tutamaz. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@